Zemědělská půda v Británii prý kvůli brexitu výrazně zlevní

Londýn 8. ledna (ČTK) – Hodnota zemědělské půdy britských farem se v důsledku odchodu Británie z Evropské unie sníží zhruba o pětinu. Brexit, s nímž budou staženy dotace zemědělského sektoru, tak ukončí růst cen zemědělské půdy, který trval desítky let, napsal s odkazem na odhady expertů britský list The Guardian.
Podle poradenské společnosti Savills bude zemědělství nejvíce zasaženým sektorem na britském trhu rezidenčních a obchodních nemovitostí. Analytici Savills předpokládají, že v příštích pěti letech bude hodnota komerčních zemědělských ploch klesat tempem 3,6 procenta ročně. Cena hektaru půdy se sníží asi na 13.600 liber (asi 380.000 Kč) ze 17.300 liber z období před referendem o vystoupení Británie z EU. Pro srovnání – ještě v roce 1966 se cena pohybovala kolem 398 liber.
Evropské dotace představují v průměru 50 až 60 procent příjmu britských farmářů, přičemž v Severním Irsku je to 87 procent a ve Walesu 80 procent. Závislost na finanční podpoře se sektor od sektoru liší, u chovů hospodářských zvířat dosahuje 90 procent. Celkem dostává zemědělský sektor v Británii na evropských dotacích tři miliardy liber ročně.
Dotace, které se poskytují v závislosti na rozloze obdělávané půdy a které vláda podle dřívější zprávy listu The Guardian přislíbila dočasně dál vyplácet, budou od roku 2021 nahrazeny platbami zemědělcům a vlastníkům půdy za přínos životnímu prostředí. A to ať už jde o ochranu přírodních stanovišť, zlepšení ochrany před povodněmi nebo zvýšení kvality ovzduší a vody. Definitivní podoba dotací ale dosud není známa, což do podnikání v zemědělství vnáší značnou nejistotu.