Čína, čínská vlajka

Čína osvobodí 65 výrobků dovážených z USA od dodatečných cel

Čína osvobodí dalších 65 výrobků dovážených ze Spojených států od dodatečných cel, která uvalila v rámci obchodního sporu mezi Pekingem a Washingtonem. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí. Neupřesnilo však, jak vysoká je hodnota dovozu těchto výrobků.

Opatření podle ministerstva vstoupí v platnost na konci února a potrvá jeden rok. Bude se týkat například součástek pro letadla či lékařského vybavení, napsala agentura Reuters.

Peking již začátkem týdne oznámil, že od dodatečných cel na jeden rok osvobodí 696 výrobků dovážených ze Spojených států, včetně klíčových potravinářských produktů, jako je vepřové a hovězí maso či sója, a energií, například ropy a zkapalněného zemního plynu.

Opatření přicházejí po zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Peking a Washington v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst. V polovině ledna tuto dílčí dohodu ve Washingtonu oficiálně podepsali americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che.

Peking se zavázal, že během dvou let zvýší nákupy zboží a služeb z USA o 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč). Jeden z představitelů USA ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že americká vláda očekává, že Peking svůj závazek splní i navzdory problémům spojeným s epidemií nového typu koronaviru. Někteří odborníci přitom již před vypuknutím epidemie schopnost Číny splnit tento závazek zpochybňovali.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *