Investování do akcií se jeví jako obzvlášť lákavé, obzvlášť v době, kdy úspory na běžných či spořících účtech doslova požírá inflace. Navíc je díky internetu v současnosti velice jednoduché na akciové trhy vstoupit. Hlavně nováčci ale často opakují následující chyby při obchodování s akciemi. Pokud do této skupiny tedy patříte, neváhejte a začtěte se do následujícího článku, aby se vám vyhnuly případné nezdary.
Chyby při obchodování s akciemi – absence volby strategie
Strategií, jak obchodovat s akciemi, existuje samozřejmě celá řada. Tou nejzákladnější je ale rozhodnout se, jestli hodláte na trhu působit spíše jako dlouhodobý investor, nebo trader a tomu uzpůsobit i sebevzdělávání.
Základním rozdílem je, jak jsme již naznačili výše, doba trvání investice. Zatímco trader provádí v kratším časovém horizontu větší množství prodejů i nákupů a pokouší se vydělat spíše na krátkodobé fluktuaci hodnoty akcií, dlouhodobý investor nakupuje aktiva na delší dobu. Vybírá si tedy společnosti, u nichž vidí do budoucna potenciál, narůstu na hodnotě. Kupříkladu broker Wonderinterest pro podobné jedince připravil žebříček TOP 10 zelených investic, vzhledem k faktu, že mezi výrazné trendy v současném světě patří tlak na udržitelnost. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, důležité je hlavně se vybrané strategie držet. Dále vyhledávejte takové informace, které vám pomohou v jejím úspěšném naplnění.
Čtěte také: Recenze brokera Wonderinterest
Chyby při obchodování s akciemi – přehnaná očekávání
Začátečníci mezi obchodníky s akciemi se často rozhodnou zapojit do investování poté, co se dočtou o obrovských úspěších některého ze svých předchůdců. Ti často extrémně zbohatli během chvilky. Je ale nutné si uvědomit, že podobné případy nastanou zřídkakdy a podstupujete i riziko rychlé ztráty finančních prostředků.
Investování na akciovém trhu je prostě běh na dlouhou trať, pokud si chcete skutečně vydělat. I úspěšní obchodníci za sebou mají nezdary, ale poučili se z nich a získané zkušenosti využili v budoucnosti. Důležité je tak se aktivně vzdělávat a neustále sledovat novinky, týkající se akciových trhů obecně i konkrétně společností či indexů ve vašem portfoliu.
Chyby při obchodování s akciemi – nesprávný výběr brokera
Na internetu naleznete nepřeberné množství zprostředkovatelů, kteří nabízí své služby pro působení na finančních trzích. Proto je potřeba při rozhodování, s pomocí jakého brokera na akciové trhy vstoupíte, věnovat dost času výběru toho správného.
K tomu vám mohou dopomoci například recenze, které naleznete na různých odborných internetových portálech. Dále se můžete také poohlédnout po zpětné vazbě od samotných investorů. V neposlední řadě je třeba si pozorně projít i web daného brokera a zjistit si vše o poplatcích, provizích, jednotlivých typech účtů a podobně.
Nepřehlédněte: TOP 10 míst, kde nakupovat akcie
Chyby při obchodování s akciemi – malá diverzifikace portfolia
Mnoho nováčků pak také podceňuje důležitost diverzifikace jejich investičního portfolia. Lidově řečeno „vsadí vše na jednu kartu“ a vloží veškeré své prostředky do jedné nebo jen pár společností. Pokud se pak daná firma ocitne v nečekaných problémech, znamená to, že přijdou o značné množství peněz.
Samozřejmě to neznamená, že se máte uchýlit k nákupu akcií společností, o kterých vůbec nic nevíte, jen abyste vlastnili cenné papíry více firem. Je ale ideální se informovat ohledně firem z různých segmentů trhu a investovat do nich. Díky tomu případná událost, ovlivňující celý daný trh, nevede ke ztrátě značné části vloženého kapitálu.
Přečtěte si také náš seznam způsobů, jak ušetřit peníze
Chyby při obchodování s akciemi – přílišné ovlivnění emocemi
V současnosti existuje nepřeberné množství krátkodobých i dlouhodobých strategií, dat a informací ohledně trhů. Nikdo ale nemůže dopředu napevno vědět, jak se budou vyvíjet. Proto je nutné se nenechat přemoci emocemi a pokaždé obchodovat s čistou hlavou podle vámi předem zvoleného plánu.
Obecně se traduje, že nejčastější chyby v investování spojené s emocemi vycházejí hlavně z přílišného strachu nebo naopak přehnané touhy po výdělku. První situace konkrétně nastává nejčastěji v okamžiku nečekaného propadu hodnoty akcií – prvotní reakcí mnoha lidí je v podobných případech se aktiv, ztrácejících na hodnotě co nejrychleji zbavit. Častokrát se ale trhy vzpamatují a ti, kteří ze strachu z ještě většího poklesu prodali, pak svých činů litují.
Na druhou stranu má pak nemalé množství investorů nutkání horlivě nakupovat akcie společností poté, co jejich hodnota konstantně roste. Případný zlom v tomto trendu se pak také negativně odrazí na hodnotě jejich akciového portfolia.
One comment
Comments are closed.