Zpomalení čínské a globální ekonomiky je největším problémem, který ovlivňuje evropské firmy podnikající v Číně. Překonává i politické napětí mezi Čínou a Spojenými státy a rozdělování trhů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Evropská obchodní komora v Číně (EUCCC).
Poptávka klesá
Počet evropských firem, které zahrnují Čínu mezi tři nejvýznamnější destinace pro budoucí investice, je v nejnovějším průzkumu rekordně nízký. EUCCC zveřejňuje zprávu jednou ročně od roku 2010.
Rostoucí úrokové sazby a inflace snižují poptávku v Evropě a Spojených státech. V Číně společnosti naopak bojují s prudkým poklesem cen. Zpráva uvádí, že počet evropských společností, které loni oznámily snížení tržeb v Číně, byl třikrát vyšší než v roce 2021. Význam Číny pro globální zisky společností klesl již druhý rok za sebou.
„Zhoršení podnikatelské nálady, které se objevilo v posledních třech letech, je výrazné a nelze ho zvrátit přes noc,“ uvedla komora. Mezi její členy patří firmy BASF, Maers, Siemens či Volkswagen.
Regulační bariéry a covid
Výsledky průzkumu vycházejí z názorů členů komory. Průzkum se uskutečnil od února do začátku března. Průzkum také ukázal, že rekordní počet firem přišel loni o zakázky kvůli překážkám v přístupu na trh a regulačním bariérám.
Přímé zahraniční investice do Číny od konce loňského roku, kdy země upustila od přísných omezení, která měla zabránit šíření nemoci covid-19, klesly. Za leden až květen se přímé zahraniční investice v dolarech snížily meziročně o 5,7 procenta, napsala agentura Reuters.
zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.