Investice do rezidenčních nemovitostí byly v září téměř stejně nevýhodné jako v srpnu. Ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměru úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, klesl na minus 3,06 procent.
Nemovitosti v Praze už nejsou nejdražší
Stejně jako v předchozím měsíci indikátor táhlo vzhůru pokračující meziměsíční zdražení nájmů (o 2,3 procenta) a mírným pokles sazeb hypoték (o devět bodů). V opačném směru se projevil růst cen bytů (o 0,9 procenta) a růst výnosů vládních dluhopisů (o 23 bodů). Hrubá roční výnosnost nájemného v průměru krajských měst vzrostla podobně jako v předchozím měsíci o pět bodů na 4,24 procenta.
Z jednotlivých krajských měst nejméně nevýhodné byly nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě a na opačném konci žebříčku se do vedení dostaly Zlín a Jihlava následované Českými Budějovicemi. Praha už v tomto ohledu mezi ostatními krajskými městy nijak nevyčnívá a v žebříčku se nachází přesně uprostřed.
Meziměsíční indikátor napříč krajskými městy
Meziměsíčně indikátor klesl v osmi krajských městech, nejvíce ve Zlíně (o 41 bodů) kvůli nadprůměrnému růstu cen bytů a poklesu nájmů a v Pardubicích (o 27 bodů) kvůli růstu cen bytů. Meziměsíčně rostl indikátor především v Liberci díky poklesu cen bytů a v Olomouci kvůli zdražení nájmů.
„Oživující trh nemovitostí rozptyluje obavy (či naděje) prudkého propadu cen, k němuž bez spouštěče v podobě hlubší ekonomické recese dojde jen stěží,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Pro letošní rok ponechává dlouho prezentovanou předpověď pětiprocentního poklesu cen nemovitostí. Vývoj v dalších letech je podle něj obtížné predikovat.
Zdroj: ČTK
2 comments
Comments are closed.