Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu, která by jednoho dne mohla pomáhat zajišťovat elektřinu v hustě zastavěných městech. Informoval o tom dnes agentura Reuters.
Generátor stínové energie (SEG), který vyvíjí Národní singapurská univerzita, má potenciál získávat energii na stejném principu jako solární články, ale bez nutnosti volného prostoru s nepřerušeným, přímým světlem.
Aby fungoval efektivně, potřebuje SEG jak světlo, tak tmu. Stejně jako solární panely se spoléhá na světlo dopadající na křemíkové fotovoltaické články, v nichž vzájemným působením slunečního záření a polovodiče – křemíku – dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů.
SEG ovšem používá panely s tenkou vrstvou zlata, stříbra, platiny nebo wolframu, v nichž rozdíl intenzity světla žene elektrony z nasvícených oblastí do stínu, a elektřina se vytváří právě v zastíněných částech článku.
„Náš SEG by se mohl hodit. Dal by se používat v místech, kde není přímé světlo,“ řekl vedoucí výzkumného týmu, doktor Swee Ching Tan. Ideálním prostředím by pro ně mohla být města s jejich neustále se měnící hladinou světla a stínu.
Výzkum je zatím v rané fázi, ale Tanův tým už pomýšlí na založení společnosti, která by vyráběla SEG články dostupné pro použití v domácnostech.
Panely, které zatím tým testoval, jsou velké asi šest čtverečních centimetrů a dokážou vyprodukovat jen 0,25 voltu. To znamená, že na rozsvícení žárovky nebo nabití telefonu by jich bylo potřeba asi dvacet.
Zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.