Předběžné výsledky za první pololetí letošního roku podle skupiny naznačují pokles výkonnosti podniků. Souvisí to s nestabilitou trhů, kterou způsobil konflikt na Ukrajině a vysoké ceny energií, které ovlivní hospodářský výsledek za letošní rok.

Agrofert více než zdvojnásobil zisk na 12,27 mld. Kč, tržby rostly o třetinu

Holding Agrofert loni více než zdvojnásobil zisk na 12,97 miliardy korun. Zisk vzrostl o 124 procent oproti 5,8 miliardy korun v roce 2021. Tržby skupiny vzrostly o 33 procent na 245 miliard korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Za růstem tržeb je podle něj zejména zvyšování cen v chemickém průmyslu.

Zahraniční továrny jako hlavní tahoun

Předseda představenstva Zdeněk Průša uvedl, že z celkových tržeb holdingu je více než polovina v zahraničí. „Chemické továrny v zahraničí byly hlavním tahounem růstu koncernu v roce 2022. Celkově se loni zahraničí podílelo na provozním výsledku hospodaření z 56 procent,“ doplnil.

Předběžné výsledky za první pololetí letošního roku podle skupiny naznačují pokles výkonnosti podniků. Souvisí to s nestabilitou trhů, kterou způsobil konflikt na Ukrajině a vysoké ceny energií, které ovlivní hospodářský výsledek za letošní rok. Průša poznamenal, že zatímco loni v zemědělství zisky rostly díky vysokým cenám komodit, letos lze očekávat opačný vývoj. „Světové ceny klesly, ale zemědělci mají na skladech zásoby osiva a hnojiv za loňské extrémně vysoké ceny,“ uvedl.

Výročí založení

Skupina letos slavila 30. výročí založení. Uvedla, že za posledních deset let investovala do rozvoje a modernizace svých společností přes 106 miliard korun, z toho 3,9 miliardy získala na dotacích. Za loňský rok investovala ve všech zemích, kde působí, 11,9 miliardy korun, z toho 4,8 miliardy do chemického průmyslu. Do zemědělství investoval holding 4,1 miliardy korun a do potravinářských podniků 1,7 miliardy korun. Na rozvoj ekologie svých provozů dal 1,4 miliardy korun. Letos plánuje vyšší objem investic než loni, zaměří se hlavně na úspory energií, fotovoltaiku a ekologii výroby.

Zdroj: ČTK