letadla Boeing 737

American Airlines: stovky zrušených letů a personální krize

American Airlines uvedla, že o víkendu zrušili stovky letů kvůli nedostatku personálu, údržbě a jiným problémům. Poptávka po cestování prudce stoupá na úroveň před pandemií, což s sebou přináší četné výzvy.

O víkendu bylo zrušeno celkem 6 % letového řádu hlavní linky, což odpovídá 190 letům. Pro leteckou společnost to představuje asi 3 % všech jejích letů. Asi polovina z nich byla zrušena kvůli nedostupnosti posádek. Dále v pondělí bylo zrušeno asi 106 letů. Aerolinky uvedly, že do půlky července zkrátí svůj celkový letový řád asi o 1 %. Přerušení byla způsobena špatným počasím na jejích letištích v první polovině června.

Zrušená cestovní omezení a znovuotevření akcí typu koncerty a zábavní parky představují pro letecké společnosti nárůst poptávky oproti loňskému roku. Proto cestující mohou čekat i několik hodin na připojení na zákaznickou linku.

Špatné počasí ovlivnilo posádky při dostávání se na přidělené lety, to znamená, že mohou být přiděleny mimo pracovní dobu, kterou mají federálně povolenou. Podle mluvčího sdružení pilotů by měla společnost nabízet více přesčasů nebo větší flexibilitu v rozvrhu pilotů. To podle některých pilotů není dostatečné.

American školí mj. svoje propuštěné piloty a letce pravidelným opakovacích výcvikem. Delta Air Lines zrušila o minulém víkendu na Den díkůvzdání přes 300 letů a desítky dalších během Vánoc. Letecké společnosti předpokládají velký pokles kapacity oproti předpandemickým letů, někdy až v řádu desítek procent.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.