Americká ekonomika se nadechla k růstu. Optimismus mírní slabá domácí poptávka

Americká ekonomika se nadechla k růstu. Optimismus mírní slabá domácí poptávka

Hospodářství Spojených států se ve třetím kvartále probudilo k solidnímu růstu. Ten byl ovšem tažen zejména zahraniční poptávkou, zatímco na té domácí se již projevilo zpřísňování měnové politiky ze strany centrální banky.

HDP země se výrazně zvýšilo

Hrubý domácí produkt Spojených států amerických se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 2,6 procenta v přepočtu na roční bázi. Jde o poměrně velký obrat v porovnání se druhým kvartálem. V něm totiž americká ekonomika o 0,6 procenta propadla.

Poptávka nejslabší za poslední dva roky

Optimismus trochu mírní domácí poptávka, která je podle dat amerického ministerstva obchodu nejslabší za poslední dva roky. Projevuje se na ní přísná monetární politika Federálního rezervního systému, který agresivně zvedá úrokové sazby, a to nejrychlejším tempem za posledních 40 let. Hospodářský růst ve třetím čtvrtletí tak jde převážně na vrub poptávce zahraniční.

Data rovněž ukázala, že výrazně zeslábla investiční aktivita, a to zejména směřující do bytového fondu. Tento typ investic klesal šesté čtvrtletí v řadě, což je nejdelší éra poklesu od roku 2006, kdy rovněž kulminovaly ceny nemovitostí i úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *