Americké akcie na dvouměsíčním maximu, dolar zažívá pravý opak

Americké akcie na dvouměsíčním maximu, dolar zažívá pravý opak

Zápis z měnověpolitického zasedání Federálního rezervního systému ze začátku listopadu naplnil očekávání investorů, že další růst úrokových sazeb bude pozvolnější. To je voda na mlýn americkým akciím, dolar však takovými úvahami trpí.

Dolar nejslabší za posledního čtvrt roku

Zpomalení měnové restrikce ve Spojených státech, ke kterému se schyluje, hraje do karet americkým akciím. Ty se v posledních dnech dostaly na dvouměsíční maximum, zatímco americký dolar se vydal zcela opačným směrem. Americká měna je nejslabší za posledního čtvrt roku.

Dolar klesá, ale akcie rostou

Investory totiž naplňuje nadějí, že umírněnější zvyšování úrokových sazeb nebude mít tak devastující účinek na ekonomiku jako pokračování v jestřábím tempu. Akcie proto rostou, naopak dolar klesá, protože zahraniční investoři hledají pro své volné peníze aktiva denominovaná v jiných měnách.

Proti dolaru rovněž hovoří informace přicházející z Evropské centrální banky. Jedna z nejvlivnějších členek jejího úzkého vedení totiž fakticky vyloučila, že by ve zvyšování úrokových sazeb polevila také právě ECB. „Přicházejí data, která nasvědčují tomu, že prostor pro zpomalení růstu sazeb je poměrně malý,“ uvedla členka vedení ECB Isabel Schnabelová.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *