Americké akcie dnes opět posílily, nadále těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb.

Americké akcie pokračovaly v růstu díky vyhlídkám na pomalejší zvyšování úroků

Americké akcie dnes opět posílily, nadále těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,07 procenta a uzavřel na 31.836,74 bodu.

Ekonomika USA

Širší index S&P 500 vzrostl o 1,63 procenta na 3859,11 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,25 procenta na 11.199,12 bodu. Předpokládá se, že Fed na listopadovém zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Slabé údaje o ekonomice Spojených států nicméně podle analytika Joea Manimba z firmy Convera podporují názor, že Fed by po listopadu mohl přejít na pomalejší tempo zvyšování úroků.

Dnes zveřejněné výsledky průzkumu organizace Conference Board ukázaly, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu klesla na tříměsíční minimum. Index důvěry se snížil na 102,5 bodu ze zářijových 107,8 bodu.

Jak se daří Coca-Cole?

Akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola posílily o 2,4 procenta. Firma dnes oznámila, že ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 14 procent na 2,8 miliardy dolarů (zhruba 69 miliard Kč). Zároveň zlepšila celoroční výhled zisku i tržeb. Cena akcií automobilky General Motors po zprávě o výrazném nárůstu čtvrtletního zisku stoupla o 3,6 procenta.

Na devizovém trhu americký dolar kvůli vyhlídkám na zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb v USA oslaboval. Britská libra naopak posilovala poté, co se funkce britského premiéra ujal Rishi Sunak. Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SELČ připisovalo zhruba procento na 0,9970 USD. Libra vykazovala nárůst o zhruba 1,7 procenta na 1,1470 USD.

Král Karel III. dnes Rishiho Sunaka jmenoval novým britským premiérem a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak ve funkci nahradil Liz Trussovou. „Předpokládáme, že finančním trhům rozumí lépe než Trussová a umožní (ministru financí) Jeremynu Huntovi pokračovat v práci na úsporném rozpočtu, který uvidíme příští týden,“ uvedl analytik Jordan Rochester ze společnosti Nomura.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *