euro, eurozona

Euro prudce posílilo. Společná evropské měna reagovala na jestřábí signály z ECB

Společná evropská měna se v pondělí vyhoupla na nejsilnější úroveň od poloviny srpna a výrazně se odpoutala od parity vůči americkému dolaru. Euro za to vděčí zejména signálům, které vysílá Evropská centrální banka směrem k zamýšlené měnové politice.

Euro se během pondělního obchodování dostalo až na 1,0198 vůči americkému dolaru, což je nejsilnější úroveň od poloviny letošního srpna. Jen v pondělí euro posílila vůči dolaru o 1,5 procenta a navázalo tak na páteční obchodování, kdy posílilo o 0,88 procenta.

Přebírá euro pozici dolaru?

„Pozice se mění, zatímco dříve byl trendy dolar, nyní vnímáme komentáře ze strany Evropské centrální banky, které jsou velmi jestřábí,“ uvedla pro agenturu Reuters Jane Foleyová, šéfka strategie obchodování s měnovými páry v Rabobank.

Podle ní se na aktuálním vývoji mohou podepisovat také očekávání aktuálních dat americké inflace. Existuje totiž poměrně vysoká pravděpodobnost, že tempo růstu cen v USA dál polevuje, což by znamenalo, že Federální rezervní systém může zvyšování svých úrokových sazeb zvolnit. Naopak u ECB se očekává spíše větší zpřísňování měnové politiky, což investory přitahuje právě k euru.