Americké hospodářství je oficiálně v recesi. Jeho výkon klesl druhé čtvrtletí v řadě

Americké hospodářství je oficiálně v recesi. Jeho výkon klesl druhé čtvrtletí v řadě

Došlo na to, co mnozí analytici očekávali. Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém po sobě jdoucím čtvrtletí snížil. To znamená, že americká ekonomika se oficiálně ocitla v recesi. Zatím se však projevuje jen velmi mírně.

Poslední kvartál přinesl růst

Hrubý domácí produkt Spojených tátů amerických se ve druhém letošním čtvrtletí snížil o 0,9 procenta na anualizované bázi. V prvním kvartále byl pokles výrazně vyšší, a to o 1,6 procenta. Údaje ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Přitom poslední kvartál loňského roku přinesl růst výkonu americké ekonomiky téměř o sedm procent.

Hlavní znaky recese ministryně zatím nevidí

Na domácnosti začíná doléhat vysoká inflace a také zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Klesá tak jejich kupní síla a zdražují se jim půjčky, včetně těch na bydlení. Právě výdaje citlivé na úrokové sazby stojí za propadem ekonomiky jako celku.

Ministryně financí Janet Yellenová ale nevidí situaci pesimisticky. „Mnoho Američanů má podobnou definici recese. Pokles zaměstnanosti, krachy firem, rodinné rozpočty pod tlakem. Nic z toho momentálně nevidíme,“ uvedla Yellenová v reakci na zveřejněná data.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *