apple

Apple: proč má potenciál růstu?

Řada iPhone 6 a nejnovější iPhone 12 od Apple (NASDAQ:AAPL) má, co se růstu prodaných kusů týče, podobnou trajektorii. V dnešním článku se podíváme na to, proč mají akcie Apple potenciál růst a jak se vyvíjely tržby dvou řad telefonů, které se staly hitem.

iPhone 6 z roku 2014 byla pro Apple přelomovým zařízením. Po uvedení na trh spoustu uživatelů přešlo na větší obrazovky. iPhone 6 a větší iPhone 6 Plus se staly hitem, bylo prodáno 10 milionů kusů zařízení za tři dny od uvedení na trh.

Růst prodejů iPhone se samozřejmě ukázal i v meziročním srovnání v případě obou řad. V roce 2015 byl meziroční růst 41 % na 74,5 milionu kusů, celkem v roce 2015 dodal 231 milionu kusů (historické maximum). Tento růst byl doplněn i růstem akcií ve výši 478 % od zahájení prodejů iPhone 6 v září 2014. Takovýto obří růst se ale v blízké budoucnosti nepředpovídá.

Velké obrazovky iPhone 6

Přechod na zařízení s větší obrazovkou byl postupný. První iPhone z roku 2007 měl obrazovku o velikosti 3,5 palce. Postupný nárůst velikosti obrazovek u dalších modelů dosáhl až rozměrů 4,7 palce iPhone 6 a až 5,5 palce u modelu Plus. V té době byly modely s velkou obrazovkou v módě, proto uživatelé hojně přecházeli k těmto modelům. V době vydání iPhone 6 už měla společnost relativně velkou uživatelskou základu, kterou budovala přes sedm let.

Nový přístup iPhone 12

Od posledního supercyklu iPhonů uběhlo hodně času a změna tvaru telefonu už není hnacím motorem. Současné cyklus vede přechod na 5G síť, kterou telekomunikační operátoři zavádějí vysokým tempem. Můžeme tedy říci, že současný cyklus je poháněn nutností uživatelů. Vyšší rychlost smartphonu je velké lákadlo, podle výzkumů jsou spotřebitelé ochotni utratit o 20 % více za telefony s 5G.

Jen ta prvních 7 měsíců od uvedení se prodalo 100 milionů kusů iPhone 12, což do určité míry odráží trajektorii iPhonu 6. Výsledky by pravděpodobně překonaly i tato čísla nebýt globálního nedostatku čipů. Analýzy ale ukazují i velký potenciál k růstu. 84 % zákazníků Apple ještě nepřešlo na 5G smartphone, což by mohlo mít obrovský vliv, vhledem k tomu, že se na světě používá více než miliarda iPhonů.

Růst zisku Apple pro příští rok se odhaduje až na 18 %, oproti 8% růstu v minulých 5 letech. Proto je pravděpodobné, že Apple zůstane špičkovou růstovou akcií a možným multibaggerem i po letech skvělých zisků.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.