japonsko

Bank of Japan zahájila testovací provoz vlastní digitální měny

Japonská centrální banka spustila na Velikonoční pondělí testovací provoz digitálního jenu. Cílem je ověřit proveditelnost emise vlastní digitální měny a využít zkušenosti ostatních centrální bank, které obdobný krok již učinily nebo se k němu chystají.

První fáze testování má probíhat až do března příštího roku. Bank of Japan se chce zaměřit především na technickou proveditelnost emise, distribuce a stahování digitální měny podporované centrální bankou (takzvaná CBDC – central bank digital currency).

Japonská centrální banka má poté v plánu spustit druhou fázi testování, v jejímž rámci se zaměří spíše na praktické fungování digitálního jenu včetně možnosti nastavit nejrůznější parametry. Například maximální limit hodnoty digitálního jenu, který může být v držení jediné entity a podobně.

Pokud to bude nutné, Bank of Japan je připravena spustit také pilotní provoz, který bude zahrnovat také poskytovatele platebního styku nebo koncové uživatele. „Přestože Bank of Japan zatím nemá v plánu emitovat digitální jen, věříme, že počáteční experimenty v této oblasti jsou nutným krokem,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Bank of Japan Shinichi Uchida.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.