cena hliníku stoupá při zimních olympijský hrách 2022

Cena hliníku vystoupala na čtyřměsíční maximum. Může za to také olympiáda v Pekingu

Obavy z váznoucích dodávek vyhnaly ceny hliníku na nejvyšší úroveň od loňského října. Tuna tohoto průmyslového kovu se nyní obchoduje za více než 3100 dolarů za tunu. A zdá se, že trend se v dohledné době neotočí.

Zdražování hliníku na světovém trhu má několik příčin. Tou největší je nedostatečná produkce průmyslového kovu v Číně, která je jeho největším světovým výrobcem. Nejlidnatější země se na produkci hliníku podílí asi z 56 procent. Jenže kvůli probíhající zimní olympiádě v Pekingu výroba hliníku v Číně vázne. Podle analytiků totiž čínské úřady nařídily výrobcům snížit emise škodlivin do ovzduší právě během olympijských her.

K uklidnění situace na trhu nepřispívá ani eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a rostoucí obavy z propuknutí vojenského konfliktu. To by totiž mohlo rovněž narušit dodávky hliníku na světový trh. Rusko je totiž hned po Číně druhým největším výrobcem tohoto průmyslového kovu s podílem kolem šesti procent.

Cena hliníku se na trhu přehoupla přes 3100 dolarů a na moment i překonala úrovně z loňského října. Jen od poloviny prosince hliník zdražil už o více než 20 procent.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.