Ceny průmyslových výrobců v Česku v dubnu zrychlily meziroční růst na 4,3 procenta po březnových 3,8 procenta. Nárůst tak byl nejvyšší od prosince 2011 a promítlo se do něj zejména zdražení elektřiny. Ceny zemědělců v dubnu stouply o 9,4 procenta a stavebních prací o 5,4 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela zveřejněná data ukazují, že ceny rostou v celé české ekonomice a dál budou tlačit na inflaci spotřebitelů skrze rostoucí náklady.
Předpokládá, že inflace se celý rok udrží nad dvěma procenty, což přiměje Českou národní banku (ČNB) zvýšit úrokové sazbu. Totéž si myslí analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Do jaké míry se inflační tlaky v české výrobě přenesou do spotřebitelských cen, není podle něj ale jasné. „Při zlepšení mezinárodní ekonomické situace lze očekávat spíše silnější přenos do spotřebitelských cen, což by pro ČNB byl impuls, aby letos ještě jednou zvýšila svoji základní úrokovou sazbu,“ uvedl Kovanda.
Meziroční zvýšení cen průmyslových výrobců ovlivnily zejména ceny energií. Ceny v elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu byly meziročně vyšší o 8,2 procenta, z toho výroba elektřiny a jejího přenosu zdražila o 11 procent. Vyšší ceny vykázaly i koks a rafinované ropné produkty, potraviny, nápoje a tabák nebo plastové výrobky.
Podle analytiků tlačilo ceny v průmyslu nahoru zdražování ropy na světových trzích. „V květnu je zatím průměrná cena ropy typu Brent o 0,5 procenta nižší než dubnový průměr. To by mělo zastavit růst cen v průmyslu. Obratu trendu nasvědčuje i meziroční pohled. Květen 2019 má o 7,5 procenta nižší ceny ropy než květen 2018. Inflace se proto není třeba bát,“ uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.
V zemědělství ceny zrychlily meziroční růst na 9,4 procenta z březnových 8,1 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 16 procent a v živočišné o 2,8 procenta. Zdražila zelenina, brambory, obiloviny a olejniny, mléko, drůbež a jatečná prasata. Vedle toho ceny ovoce, vajec a skotu klesly.
Podle Kovandy ceny zemědělců v dubnu poskočily nejvýrazněji od roku 2017, podle Pikory je nárůst ale nezdravě vysoký, na zdražení zeleniny o 57,4 procenta a brambor o 44,8 procenta se podle něj odrazilo loňské sucho a menší výnosy. Pikora i Zeisel pak připomínají, že sucho ovlivní ceny v zemědělství i v nadcházejících měsících. Pokud ale ustoupí, vrátí se růst cen k nižším hodnotám, doplnil Pikora.
Ceny stavebních prací zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta z předchozích 5,1 procenta. Proti loňskému dubnu byly dražší stavební materiál a výrobky. Podle analytiků tento vývoj ale není vzhledem k vysokému převisu poptávky po stavebních pracích nad jejích nabídkou překvapením. Tržní služby pro podniky zdražily v dubnu o 2,7 procenta, o měsíc dříve byly vyšší o 2,8 procenta.
V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu zvýšily o 0,7 procenta. Ceny zemědělských výrobců klesly o 1,2 procenta a stavební práce zdražily proti březnu o 0,7 procenta a tržní služby pro podniky o půl procenta.
Zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.