Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly o 1,6 pct více peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 49,2 miliardy Kč, což je o 1,6 procenta meziročně více. ČTK o tom dnes informovala ČLFA.

O 1,8 procenta stouplo financování podnikatelských investic leasingem či úvěry, o 9,7 procenta kleslo financování domácností úvěry či leasingem a o 5,2 procenta rostla financování provozu firem factoringem.

„Zatímco ve financování firem jsme zaznamenali meziroční růst, v kategorii spotřebitelského financování došlo naopak ke snížení celkových objemů. Hlavní příčinou je vývoj na automobilovém trhu, který se potýká s poměrně výrazným poklesem prodejů,“ uvedl předseda představenstva ČLFA Jiří Matula. Asociace sdružuje 44 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 49,2 miliardy korun bylo 43,08 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 6,11 miliardy na financování zboží, služeb a investic pro domácnosti.

Financování podnikatelských investic vykázalo růst o 1,8 procenta při celkovém objemu 22,52 miliardy korun. Čtvrtina firemních investic byla pomocí operativního leasingu.

Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 8,5 procenta na 5,96 miliardy korun, objem spotřebitelského leasingu o 40,1 procenta na 0,15 miliardy korun.

Nejvíce kontraktů členské firmy jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí 16,98 miliardy korun, z toho bylo 7,31 miliardy určeno na pořízení 16.367 nových osobních vozů.

Prostřednictvím produktů členů asociace bylo financováno 27,5 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR během úvodního čtvrtletí roku.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *