Čínská asociace železa a oceli je přesvědčena, že unijní antidumpingová cla jsou tentokrát nepřiměřeně vysoká.
Asociace poukázala na ochranná opatření Evropské unie z roku 2019, na jejich základě EU udělila pro některé země dovozní kvóty, a to podle objemu dovozu oceli z let 2015 až 2017. „Výrobky z nerezové oceli válcované za tepla jsou součástí těchto opatření,“ argumentuje CISA (China Iron and Steel Association) s tím, že antidumpingová cla jsou tentokrát nadměrná.
Jenže podle Evropské komise jsou cla v souladu s úpravami zmíněných opatření, ke kterým Komise přistoupila loni v září. Jejich cílem bylo zlepšení fungování kvót na některé výrobky včetně za tepla válcované oceli. Evropská unie navíc nezavedla antidumpingová cla pouze na zmíněné výrobky z Číny, ale také z Tchaj-wanu nebo Indonésie.
Krok Evropské unie je součástí snahy o „obnovení férových obchodních podmínek na společném evropském trhu“ a „zastavení cenového poklesu oceli“, vysvětlila Komise v dokumentu, který se záležitosti týká. Cla v rozmezí 14,5 až 18,9 procenta podle CISA dopadnou na mnoho čínských výrobců oceli včetně například Tsingshan Holding Group nebo Taiyuan Iron & Steel. Nikdo z nich zatím situaci nekomentoval.
Zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.