Zkapalněný zemní plyn se v letošním roce proměnil ve velmi žádanou komoditu. A vzhledem k pokračující energetické krizi v Evropě tomu nebude jinak ani v roce 2023

Export zkapalněného zemního plynu z USA v příštím roce vzroste o více než 13 procent

Zkapalněný zemní plyn se v letošním roce proměnil ve velmi žádanou komoditu. A vzhledem k pokračující energetické krizi v Evropě tomu nebude jinak ani v roce 2023, odhaduje americká Energetická informační agentura (EIA).

Jaká bude těžba zemního plynu v USA?

Těžba zemního plynu ve Spojených státech letos mírně přesáhne 98 miliard kubických stop denně. V příštím roce se dokonce přiblíží 100 miliardám, odhadla americké Energetická informační agentura. Během dvou let se tak těžba této komodity v USA zvýší asi o 1,7 procenta. Jde sice o velmi malý nárůst, výrazně se ovšem zvýší export zemního plynu v kapalném skupenství, odhaduje agentura.

LNG si najde hlavní odběratele v Evropě

Zatímco v loňském roce se z USA vyváželo průměrně 9,76 miliardy kubických stop denně, letos export LNG ze Spojených států stoupne přibližně na 10,85 miliardy, a v roce příštím vzroste až na 12,33 miliardy kubických stop denně. To představuje meziroční nárůst o více než 13 procent a od roku 2021 export LNG z USA vzroste o více než čtvrtinu. Hlavním odbytištěm budou země Evropské unie, které čelí energetické krizi v důsledku vojenského vpádu Ruské federace na Ukrajinu.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *