Francie a Evropská unie jsou připraveny odpovědět sankcemi, pokud Spojené státy v obchodním sporu kolem společnosti Airbus odmítnou přijmout podanou ruku a zavedou cla. Řekl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Američané jsou oprávněni zavést na dovoz z Evropy cla díky verdiktu Světové obchodní organizace (WTO).
„Pokud americká vláda odmítne ruku, kterou jí podává Francie a Evropská unie, jsme připraveni reagovat sankcemi,“ řekl ministr. Americké sankce jsou podle něj hospodářskou a politickou chybou.
WTO povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy USD (176,5 miliardy Kč) ročně. Je to kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Washington v reakci na to oznámil, že zavede cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako je francouzské víno, skotská a irská whisky nebo sýry.
Mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová ve francouzských médiích uvedla, že Francie je připravena zavést odvetná opatření po konzultaci s EU.
„Už několik měsíců jsme Spojeným státům opakovaně říkali, že je lepší nalézt smírnější řešení, než zahájit obchodní spor,“ prohlásila mluvčí. Neřekla však, jakých amerických produktů by se případná odveta mohla dotknout, protože podle ní je zatím EU pouze ve fázi ohrožení cly. Spojené státy se k zavedení cel teprve chystají.
Španělský zemědělský svaz COAG dnes varoval, že případné zavedení cel by se dotklo španělských zemědělských produktů za jednu miliardu eur (25,8 miliardy Kč). „Je zcela nespravedlivé a nepřiměřené, že zemědělský sektor musí platit za obchodní válku s Evropskou unií, která nemá se španělským venkovem nic společného,“ prohlásil generální tajemním COAG Miguel Blanco.
Italský zemědělský svaz Coldiretti uvedl, že cla se dotknou vývozu italských zemědělských produktů zhruba za 500 milionů eur. Na italská vína a olivy se sice cla nevztahují, na seznamu jsou ale sýry, likéry a zpracované maso. Prezident svazu Coldiretti Ettore Prandini vyzval k jednání s USA na evropské i národní úrovni.
Hrozbu cel dnes kritizoval také svaz skotské whisky, podle kterého by zavedení 25procentního cla poškodilo odvětví, pracovní místa a investice. Spojené státy jsou největším trhem pro skotskou whisky, loni se tam vyvezla skotská za více než jednu miliardu liber (28,9 miliardy Kč). Svaz upozornil, že přestože se spor týkal subvencí leteckého průmyslu, představuje whisky více než polovinu z celkové hodnoty britských produktů na americkém seznamu cel, uvedla agentura Reuters.
Mluvčí britského ministerstva obchodu současně uvedl, že Londýn bude u WTO usilovat o potvrzení, že plně vyhověl jejím požadavkům ohledně podpory Airbusu. Cla by se tak na Británii podle něj neměla vztahovat.
Zdroj: ČTK
3 comments
Comments are closed.