Francouzská vláda očekává, že zahájí stavbu svého prvního jaderného reaktoru nové generace EPR2 do května 2027, tedy před koncem mandátu prezidenta.

Francouzská vláda chce zahájit stavbu prvního reaktoru EPR2 do května 2027

Francouzská vláda očekává, že zahájí stavbu svého prvního jaderného reaktoru nové generace EPR2 do května 2027, tedy před koncem mandátu prezidenta Emmanuela Macrona. S uvedením do provozu počítá v roce 2035 nebo 2036. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1 to řekla ministryně pro transformaci energetiky Agnès Pannierová-Runacherová, která tak potvrdila urychlení plánu výstavby.

Jaderná energetika vede k uhlíkové neutralitě

Macron na konci svého prvního mandátu učinil z jaderné energetiky ústřední bod v úsilí Francie dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. V únoru oznámil, že země v nadcházejících desetiletích postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů. Vláda odhaduje, že jejich výstavba přijde na 51,7 miliardy eur (téměř 1,3 bilionu Kč).

Nad rámec avizovaných šesti nových jaderných reaktorů byly zadány studie na dalších osm takových zařízení. Macronova vláda chce nyní urychlit související byrokratické procesy.

Prohloubení energetické krize

Vlna oprav ve francouzských jaderných elektrárnách vyřadila z provozu rekordní počet reaktorů a způsobila, že výroba jaderné energie klesla na minimum za 30 let. To prohloubilo energetickou krizi v Evropě, která hledá alternativy k ruskému plynu.

Francouzskou energetickou společnost EDF, v níž drží vláda 84procentní podíl, čeká opětovné zestátnění. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes uvedl, že vláda vybrala nového šéfa této energetické skupiny. Podle zdrojů agentury Reuters by mohl funkci generálního ředitele získat Luc Remont, který působí ve společnosti Schneider Electric.

EDF vydala v srpnu už páté varování před dalším vývojem hospodaření. Očekává, že nižší produkce jí v letošním roce sníží upravený zisk o 29 miliard eur (715,1 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *