zemní plyn

Katar rozšíří produkci zemního plynu. Dodávky do Evropy ale pro letošní zimu neposílí

Státní společnost QatarEnergy pracuje na rozšíření své těžby plynu s tím, jak globální poptávka po komoditě roste. Nebude ale měnit tok již nasmlouvaných obchodů z Asie do Evropy. V úterý to oznámil šéf společnosti Saad al-Kaabi.

Karar dodrží domluvené množství plynu do Evropy

„Katar absolutně ctí posvátnost smluv. Takže když je podepisujeme s asijskými nebo evropskými kupci, dodržujeme ji,“ řekl novinářům al-Kaabi, který je zároveň katarským ministrem energetiky. „Takže objem, který půjde do Evropy, platí, co bylo dojednáno. Ale pokud jde o přesměrování asijských kontraktů do Evropy, tak to se nestane,“ dodal šéf QatarEnergy.

Největší světový obchodník s LNG

Státem vlastněná společnost, která začátkem tohoto roku uzavřela smlouvy o podílech ve svém projektu expanze těžby a produkce zkapalněného zemního plynu (LNG), si klade za cíl stát se největším světovým obchodníkem s LNG, uvedl al-Kaabi.

QatarEnergy je rovněž hlavním aktérem rozšíření těžby zemního plynu v projektu Severního pole, kde podepsala dohody o prodeji části podílů společnostem jako TotalEnergies, Shell, Exxon, ConocoPhillips nebo Eni. „TotalEnergies je pro nás velmi důležitým partnerem,“ dodal al-Kaabi.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *