Na prvních místech světového žebříčku ekonomik z pohledu podmínek pro podnikání žen se umístily Spojené státy, Nový Zéland a Kanada. Česko na 39. pozici se mírně zlepšilo, mezi vyspělými zeměmi ale výrazně zaostává. Vyplývá to z pátého vydání zprávy Mastercard Index of Women entrepreneurs, která popisuje podnikání žen v 65 zemích světa.
Spojené státy, Nový Zéland a Kanada dosáhly vysokého hodnocení ve všech třech posuzovaných oblastech, tedy pokroku v postavení žen jako podnikatelek, přístupu ke znalostem a financování a faktorech podporujících podnikání.
Česko je podprůměrné
ČR se umístila v žebříčku v sousedství zemí jako Botswana, Peru, Jižní Afrika nebo Vietnam. Meziročně si Česko o tři příčky polepšilo. Mírné zlepšení celkového skóre zaznamenalo i v předchozích letech. Proti dalším rozvinutým ekonomikám ČR zaostává zejména v přístupu žen ke znalostem a financování jejich podnikání. Velmi podprůměrné výsledky Česko zaznamenalo i ve vládní podpoře drobným a středním podnikatelům.
Pandemie měla jiný dopad na ženy a na muže
Míra podnikatelské aktivity je v Česku mezi muži dva a půl krát vyšší než u žen. Mezi byznysovými lídry a majiteli podniků je poměr mužů a žen tři k jedné.
Ve 14 ze zemí zahrnutých do nejnovější studie byl zaznamenán nárůst podílu žen v zaměstnání. Současně však údaje Mezinárodní organizace práce ukazují, že celosvětově se v roce 2020 zaměstnanost žen snížila o pět procent, přičemž zaměstnanost mužů ve stejném období klesla o necelá čtyři procenta. Po celém světě dopady pandemie covid-19 měly na ženy nepoměrně větší dopad.
Zdroj: ČTK
One comment
Comments are closed.