Americký dolar v reakci na rusko-ukrajinský konflikt

Napětí na rusko-ukrajinské hranici prospívá dolaru. Ten posílil na dvoutýdenní maxima

Americký dolar se v pondělí vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny vůči koši hlavních světových měn. Dolaru nahrává především stupňující se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, dalším faktorem je také očekávání, že Fed razantně zakročí proti čtyřicetileté inflaci.

Rusko může podle Washingtonu zahájit invazi do Ukrajiny kdykoli. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval občany, aby ve středu 16. února vyvěšovali vlajky na budovách a společně zpívali státní hymnu. Americký dolar krátce po této výzvě posílil vůči koši světových měn na nejvyšší úroveň za dva týdny.

Získával především vůči euru, které oslabilo o 0,4 procenta na 1,1301 dolaru za euro. Dolar také mírně posílil vůči japonskému jenu, v porovnání se švýcarským frankem zůstal prakticky na stejné úrovni jako v pátek.

„Jasným motorem posilování dolaru je napětí na Ukrajině. Trhy vnímají rizika, a tak je možné očekávat i vyšší míru kolísání mezi jednotlivými měnami,“ uvedl pro agenturu Reuters Karl Schamotta, hlavní stratég společnosti Global Payments. Investoři rovněž očekávají razantní postup Fedu proti inflaci v podobě vyššího růstu úrokových sazeb, než se dosud předpokládalo.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *