Ropa

Nastal obrat u ceny ropy? Brent zlevnil po špatných zprávách z Číny

Ještě před třemi týdny se barel ropy brent obchodoval za necelých 83 dolarů. Od konce září však ropa zaznamenala permanentní zdražování, kdy se její cena přiblížila na dohled stodolarové hranici. Nyní se karta možná obrátila.

Ropa typu brent během úterního obchodování dramaticky zlevnila. Z bezmála stodolarové úrovně se propadla o více než 2,5 procenta na 93,55 dolaru. Jde o první zlevnění černého zlata od začátku letošního měsíce, respektive konce toho minulého.

Koronavirus na vzestupu

Cenu ropy poslaly dolů hned dvě špatné zprávy. Ta první přišla z Číny, kde opět zrychluje šíření koronaviru, což investory vylekalo. Pokud totiž Čína upadne do dalších lockdownů, nepochybně to zpomalí její ekonomiku, a tím i poptávku po ropě z její strany.

MMF zhoršil hospodářský výhled

Druhou špatnou zprávu přinesl Mezinárodní měnový fond, který pro příští rok zhoršil globální hospodářský výhled. Světová ekonomika neporoste o 2,9, ale pouze o 2,7 procenta. Nejpomaleji se budou vyvíjet ekonomiky bohatých zemí, Německo a Itálie dokonce zažije hospodářský pokles. Pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky si udrží Indie s více než šestiprocentním růstem HDP.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *