hands-svět

OECD zlepšila globální ekonomický výhled. Světová ekonomika poroste rychleji

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj výrazně zlepšila výhled pro růst světové ekonomiky na letošní rok. Globální hospodářství letos poroste o 5,8 procenta. OECD přitom loni v prosinci předpovídala růst světového hrubého domácího produktu jen o 4,2 procenta.

světová Také v příštím roce by světová ekonomika měla růst o něco rychleji, než OECD předpokládala ještě na sklonku roku 2020. Globální HDP by se měl v roce 2022 zvýšit o 4,4 procenta, přesto bude výkonnost nižší asi o tři biliony dolarů v porovnání se situací, kdy by k žádné koronavirové krizi nedošlo.

OECD také představila časový odhad, jak dlouho bude jednotlivým zemím trvat, než se jejich ekonomická úroveň vrátí na předpandemické hodnoty. Zatímco Čína a Turecko už svůj HDP na osobu překonaly ještě před koncem loňského roku, ostatním zemím se podaří z krize vybřednout letos nebo v dalších letech.

Z vyspělých států bude obnova trvat nejdéle Islandu, pro který OECD odhaduje okamžik návratu na úroveň před krizí ve třetím kvartále roku 2023. Nejkratší dobu to bude trvat Litvě, Irsku, Koreji a USA, kterým se zotavení z krize podaří do konce tohoto čtvrtletí. Vůbec nejdéle hospodářská obnova v rámci zemí G20 potrvá Argentině, a to do roku 2026.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.