Bitcoin, kryptoměny

Podvod jménem Platoncoin? Nalezli jsme ukázkové znaky letadla

V dnešní době existuje mnoho kryptoměn, bohužel ale jen pár z nich má skutečnou hodnotu. Platoncoin, však není jedním z nich. V následujícím přehledu vysvětlíme, proč se nejedná o životaschopnou kryptoměnu, ale pravděpodobně o podvod.

Platoncoin – jak tento podvod funguje?

Platoncoin bohužel nepřináší žádný životaschopný use-case, který je důležitou věcí pro každou kryptoměnu. Platoncoin je ERC20 token založený na síti Ethereum a i při malé znalosti blockchainových systémů zabere jeho vytvoření jen několik minut.

Dle jejich whitepaperu je primárním účelem být páteří uzavřeného ekosystému. V jednoduchosti, PLTC je jediná mince, kterou můžete používat v interakcích uvnitř ekosystému Platon. Nativní ekosystém PLTC by měl propojit podniky a zákazníky, zatímco pro transakce používají pouze Platoncoin.

O tento obchodní model se v minulosti pokoušelo mnoho podvodných mincí. Z našeho pohledu je tento model nesmyslný, protože PLTC nemá žádnou stabilní hodnotu, a proto jej nelze použít pro reálné transakce s hodnotou v rámci podnikatelského ekosystému.

Pro příklad si představte, že chcete prodat zboží a na oplátku přijmete volatilní, nelikvidní token, který je zcela centralizovaný pod správou jediné společnosti (v tomto případě PlatonFinance). To odporuje samotnému pricipu kryptoměn – decentralizaci.

PlatonFinance (společnost stojící za PlatonCoin) tvrdí, že PLTC časem získá hodnotu. To bude možné pouze v případě, pokud bude existovat poptávka po ekosystému s náhodným ERC20 tokenem. To však není možné zaručit.

Matoucí whitepaper

I přes pročtení stovek whitepaperů nás Whitepaper Platoncoinu dokázal překvapit. Pro porovnání, whitepaper Bitcoinu má pouze 8 stran obsahu a jednu stranu odkazů, a to se jedná o whitepaper pro minci, která sama o sobě odstartovala digitální revoluci. PLTC whitepaper má 65 stran a je plný nesmyslných kapitol. Pro ukázku přikládáme obrázek. Obvyklým znakem podvodu jsou velmi dlouhé texty ve whitepaperu. Existuje pro to jednoduchý důvod. Autoři chtějí, aby se čtenáři ve whitepaperu ztratili a zmátli je v domnění, že když někdo strávil tolik času psaním takového dokumentu, musí jít o legitimní projekt.

platoncoin scam
Platoncoin Basic interpretation

V celém dokumentu lze najít mnotho nesmyslů. Upozorníme na tři hlavní.

Prvním masivním nesmyslem ve whitepaperu je ochrana před vymáháním práva. Velká část whitepaperu je věnována vysvětlení, že Platonfinance nenese žádnou odpovědnost za prodej PLTC a pokud se něco pokazí, nemůžete je žalovat.

Druhým z nich je, že v „bílé knize“ se nachází celé segmenty, které nedávají žádný smysl. Obvykle to znamená, že tvůrci whitepaperu nestrávili dostatek času jeho tvorbou, či se o ně vůbec nezajímají.

Třetí zajímavou věcí je nabídka stát se součástí exkluzivního klubu na základě nákupu PLTC. V kryptosvěte se jedná se o klasický podvodný tah. Hlavním cíle je nalákání lidí, kteří kryptoměnám nerozumí, a dát jim pocit, že patří do VIP společnosti. Nic však nemůže být vzdálenější pravdě.

PlatonFinance tvrdí, že jejich primárním zájmem je dodržování kryptoměnových ideálů, ale ve skutečnosti dělají pravý opak. Vytvořili uzavřený ekosystém pro lidi, kteří investují do centralizovaných tokenů. A to není nic jiného než klasický, ale dobře promyšlený podvod.

Nabídka: Od 21 milionů po 300 milionů

Nenasytnost podvodných projektů je velká a platí to i pro PlatonFinance. Původní nabídka PLTC byla 21 milionů (následující obrázek). Bez udání řádného důvodu se však tým stojící za Platoncoin rozhodl nabídku navýšit o dalších 279 milionů tokenů. Celková nabídka tak nyní činí 300 milionů PLTC.

platoncoin podvod scam
Platoncoin Issue distribution

Argumentem PLTC je to, že se jedná o rozumný způsob, jak postupovat v případě obrovské poptávky po kryptoměně. Nafouknutím nabídky však ale snížíte cenu tokenů a tím podkopete roli PLTC v jeho ekosystému. Klesající hodnota se stane ještě méně užitečná pro podporu obchodního ekosystému. Zakladatelům tento fakt zjevně nevadí, a to dle nás poukazuje na další znak podvodu.

Burzy

PLTC je kótován pouze na burze DigiFinex. Digifinex je známý falešnými objemy a v kryptoměnové komunitě nepatří mezi důvěryhodné burzy. Je tak velmi snadné manipulovat s cenou PLTC, díky jeho téměř nulové likviditě.

platoncoin podovod scam
Platoncoin burzy

Je to opět jeden ze znaků, že v případě PLTC se jedná o klasický podvodný token. Absence renomovaných burz je dalším vodítkem, že PLTC je extrémně nebezpečný, a nakonec skončí bez jakékoli hodnoty. Pravděpodobně nemá žádnou hodnotu ani nyní, protože objem burzy je s vysokou pravděpodobností falešný.

Celkové zhodnocení

PLTC vykazuje znaky podvodného tokenu. Nejdůležitějšími ukazateli jsou naprostá centralizace, žádný use-case, bezdůvodná inflace nabídky o více než 1 000 %, absence spolehlivých burz a mnoho dalších. PLTC je dobře promyšlený podvod, který může oklamat nováčky, ale pro každého, kdo má sebemenší znalosti o blockchainu, je to holý nesmysl.

O tomto projektu se také vyšel článek ve Forbes s tématem nejpodezdřelejších kryptoměn v Česku. Dále si o Platoncoinu můžete přečíst na iRozhlas, kde se mu velmi detailně věnují a varují před ním.

Na závěr ještě představíme, kdo zatímto projketem stojí. Zakladatele projektu jsou manželé Tannerovy. Pan Daniel Tanner, muž údajně se základním vzděláním, který za sebou nemá ani jednu úspěšnou firmu. Společnosti, v nichž působil, jsou v likvidaci, či zanikly.

Původně byl na webu Platon Finance jako partner projektu uveden vedle Tannera také Luboš Říha, stará známá multilevelová šedá eminence s velmi pochybnou minulostí plnou trestních oznámení. Jeho podnikatelské aktivity v minulosti jevily známky Ponziho schématu, např. GWC, Avalanche a DIC.

Dohledat nějaký přímý kontakt na firmu také není jednoduché. Firmu s českými a slovenskými manažery nelze najít ani v českém, ani slovenském obchodním rejstříku a zakladatel Daniel Tanner měl velmi dlouhou dobu svoji adresu na radnici Prahy 3. Nyní ji však má v soukromé rezidenci.

Prodej Platoncoinu tedy nese jisté známky tzv. „letadla“ neboli Ponziho schématu a výše zmínění businessmani nevzbuzují zrovna největší důvěru, proto je na místě zvážit potenciální investice do tohoto projektu, jak už ostatně varovala i ČNB.

Velký dík patří našim čtenářům, kteří naší redakci varovali před touto společností. Děkujeme.

 

Zdroje: baserank.io, irozhlas.cz

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *