Německo

Průmyslová výroba v Německu po sedmiměsíčním růstu stagnovala

Průmyslová výroba v Německu v prosinci po sedmiměsíčním růstu stagnovala. Protikoronavirová opatření doma i ve světě totiž zbrzdila exportně orientovaný výrobní sektor, oznámil dnes spolkový statistický úřad. Ten zároveň upravil směrem nahoru údaj za listopad, růst po revizi tak činil 1,5 procenta. Výsledek za prosinec ale zaostal za odhady.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že výroba v prosinci vzroste o 0,3 procenta. Ministerstvo hospodářství minulý týden oznámilo, že tovární zakázky se v prosinci ve srovnání s minulým měsícem snížily o 1,9 procenta.

Nejnovější údaje dokládají, že by se největší evropská ekonomika v tomto čtvrtletí mohla vrátit k poklesu. V posledním loňském kvartálu vykázala růst o 0,1 procenta. Průmyslová výroba díky upravenému údaji za listopad v posledních třech měsících roku mezičtvrtletně vzrostla o 6,1 procenta. V prosinci táhlo produkci dolů stavebnictví, které kleslo o 3,2 procenta. Zpracovatelský průmysl ve srovnání s předcházejícím měsícem ale o 0,9 procenta vzrostl.

Německo 2. listopadu uzavřelo restaurace, bary a sportovní a volnočasová zařízení. Následně 16. prosince zavřely brány školy a obchody, které neprodávají nezbytné zboží. Průmysl žádným omezením nepodléhá.

Hospodářský institut Ifo dnes uvedl, že se nálada v německém průmyslu v lednu mírně zlepšila. Jeho index vyhlídek pro průmyslovou výrobu vystoupil na 8,4 z prosincových 5,1 bodu. „S větší nadějí hledí do budoucna hlavně farmacie a automobilový průmysl,“ uvedl analytik Ifo Klaus Wohlrabe. „Naopak výrazně se ukazatel snížil u výrobců nábytku a oblečení,“ dodal.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *