Revolut

Revolut loni zvýšil tržby o 33 procent, předloni byl poprvé v zisku

Britská finančně technologická společnost Revolut, která působí i v České republice, loni zvýšila tržby o 33 procent na více než 850 milionů liber (22,6 miliardy Kč). Růst zaznamenala díky platbám, předplatnému a podnikatelským účtům, řekl agentuře Reuters finanční ředitel Mikko Salovaara. Dodal také, že Revolut se v roce 2021 dostal poprvé od svého založení v roce 2015 do zisku.

Ke stoupání tržeb přispěl hlavně růst obchodů s kryptoměnami

Firma zlepšila hospodaření navzdory útlumu na trhu kryptoměn, které jsou důležitou součástí podnikání skupiny. Revolut po měsících odkladů dnes zveřejnil účetní závěrku za rok 2021. Firma vyměnila své interní účetní systémy poté, co britský úřad zodpovědný za regulaci auditorů FRC označil předchozí audit firmy za nedostatečný.

Zisk před zdaněním v roce 2021 činil 59,1 milionu liber po ztrátě 205 milionů liber v roce 2020. Tržby předloni stouply na trojnásobek a dosáhly 636,2 milionu liber, přispěl k tomu hlavně růst obchodů s kryptoměnami. Počet zaměstnanců se v roce 2021 zdvojnásobil zhruba na 6000.

V loňském roce ale tržby z podnikání s kryptoměnami kvůli útlumu trhu klesly. Salovaara dodal, že kryptoměnové podnikání loni mělo na celkových tržbách podíl pět až deset procent. Odmítl však sdělit, zda bude firma zisková i za loňský rok. V současnosti očekává, že účetní závěrku za rok 2022 zveřejní do června, může to ale trvat i déle.

Hodnota Revolutu při posledním kole financování činila zhruba 33 miliard USD (727 miliard Kč). To z firmy učinilo v té době nejhodnotnější britský start-up, tedy začínající společnost. Od svého debutu v roce 2015 Revolut získal od investorů, mezi kterými je například japonská společnost Softbank, zhruba 1,7 miliardy USD. Salovaara dodal, že v nejbližší době firma neplánuje žádat investory o další finance.

Revolut poskytuje i omezené bankovní služby

Zveřejnění účetní závěrky by mohlo firmě otevřít cestu k získání bankovní licence v Británii. O tu Revolut požádal před dvěma lety, ale ke konci prosince ji stále neměl. Cílem společnosti je mezinárodní expanze, v příštích týdnech zahájí činnost na Novém Zélandu.

Společnost Revolut uplatnila v roce 2021 speciální bankovní licenci v České republice. Tato licence umožňuje firmě Revolut Bank poskytovat omezené bankovní služby prostřednictvím aplikace Revolut spolu s řadou finančních služeb a produktů, které poskytují jiné firmy z Revolut Group.

Společnost nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s kryptoměnami a s akciemi prostřednictvím jediné aplikace. Po celém světě má nyní více než 25 milionů zákazníků.

Zdroj: ČTK