ropa, OPEC, těžba ropy

Ropa kvůli obavám z šíření delta varianty koronaviru zlevňuje. Spadne pod 70 dolarů za barel?

Ropa brent během středečního obchodování zlevňovala. Její cenu táhly dolů obavy z dopadů šíření nakažlivější varianty mutace koronaviru, označované jako delta. Nová ohniska se objevila v Číně.

Ještě na přelomu července a srpna se barel ropy brent na světových trzích obchodoval za více než 75 dolarů. O tři dny později už se nahlas hovoří o tom, že by černé zlato mohlo zlevnit pod 70 dolarů, za které se naposledy obchodovalo před necelým měsícem.

Jenže šlo jen o výkyv způsobený krátkou dobu trvající rozepří zemí skupiny OPEC+, které se zpočátku nemohly dohodnout na dalším postupu při zvyšování těžby. Pod 70 dolary se barel ropy typu brent obchodoval do konce května a nyní roste šance, že se pod tuto kritickou hranici opět podívá.

„Pokračující obavy z šíření varianty delta v Číně na cenu ropy těžce doléhají,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik bankovní skupiny ING. Čína je spolu se Spojenými státy největším konzumentem ropy a právě v USA se mutace delta viru SARS-CoV-2 rovněž rychle šíří. Roste tak očekávání útlumu poptávky po ropě, neboť roste pravděpodobnost zavedení některých protiepidemických opatření, což může zpomalit hospodářské oživení ve dvou nejsilnějších ekonomikách světa.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.