Pohled na úspěšné americké město v USA.

Šéf Fedu Powell promluvil a vyděsil investory

Americká centrální banka musí konat mnohem výrazněji na růst inflace. Myslí si to guvernér Federálního rezervního systému Jerome Powell. Svým pondělním příspěvkem na konferenci ve Washingtonu ale trochu vyděsil investory.

„Pracovní trh je velmi silný a inflace je příliš vysoká. Pokud dojdeme k názoru, že je třeba konat více agresivně zvyšováním úrokových sazeb o více než 0,25 procentního bodu na dalších měnověpolitických zasedáních, pak to uděláme,“ řekl Jerome Powell na výroční konferenci, kterou pořádá National Association for Business Economics.

Reakce trhů

Tím ovšem vyslal nečekaný signál trhům, které dosud počítaly s tím, že se mohou spolehnout na pravidelné zvyšování sazeb o čtvrt procentního bodu. Akcie na Wall Street začaly klesat. Největší propad na počátku pondělního obchodování zaznamenal technologický index Nasdaq, který oslabil o 1,2 procenta.

Dobré zprávy pro americké akcie

Necelé procento odepsal Dow Jones Industiral Average, hlavní index S&P 500 ztrácel asi půl procenta. Uplynulý týden přitom americké akcie zakončily výrazně v plusovém teritoriu a posledních pět dní patřilo k těm nejlepším v dosavadním průběhu roku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.