Vodík je podle mnohých odborníků energetickou surovinou budoucnosti. Existují dokonce scénáře, podle kterých by mohl hrát významnou roli nejen v automobilovém průmyslu, ale i v teplárenství nebo jako náhrada zemního plynu.
Asociace GD4S (Gas distributors for sustainability), kterou tvoří sedm distributorů zemního plynu ve Francii, Itálii, Řecku, Itálii, Irsku, Španělsku, Portugalsku a Rumunsku, začala pracovat na projektu, jenž má ambici zvýšit využívání vodíku v evropské distribuční síti. GD4S dnes zásobuje zemním plynem bezmála 28 milionů odběrných míst po celé Evropě a zaujímají asi 30procentní podíl na evropském trhu.
„Na posledním setkání GD4S jsme diskutovali o tom, jak zajistit, aby bylo možné vodík distribuovat prostřednictvím standardní soustavy pro dodávky zemního plynu. Nyní začínáme pracovat na pilotním projektu,“ uvedl Paolo Gallo, prezident Asociace GD4S.
Vodík je rovněž součástí strategie Evropské unie, jejímž cílem je dekarbonizace evropské ekonomiky a snížení emisí skleníkových plynů na takovou úroveň, aby bylo dosaženo závěrů Pařížské klimatické konference z roku 2015. Evropská komise mimo jiné vyzvala, aby už dnes bylo s vodíkem počítáno při investování do projektů, které budou financovány z peněz určených na obnovu evropské ekonomiky po zásahu koronavirové pandemie.
2 comments
Comments are closed.