Placené parkoviště

Stellantis chce v USA zrušit 3500 hodinově placených míst

Mezinárodní automobilová skupina Stellantis, pod níž spadá mimo jiné i značka Chrysler, chce ve Spojených státech zrušit 3500 hodinově placených pracovních míst. Těm, kteří odejdou dobrovolně, nabízí odstupné, informovala na facebooku odborová organizace UAW Local 1264. Mluvčí skupiny Stellantis Jodi Tinsonová se k věci odmítla vyjádřit. Počet zaměstnanců snižují i některé další americké automobilky.

V únoru Stellantis uvedl, že nárok na podíl na zisku má v USA přibližně 40.000 hodinově placených zaměstnanců. Pokud mají tento benefit všichni z uvedených pracovníků, znamenalo by to, že Stellantis v USA ruší bezmála devět procent hodinově placených míst. Výroční zpráva uvádí, že automobilka měla v regionu Severní Amerika loni 88.835 zaměstnanců.

Za dobrovolné odstoupení odměna až 1 milion Kč

Těm, kteří by dobrovolně odešli a zároveň do firmy nastoupili před rokem 2007, automobilka v motivačních balíčcích nabízí platbu 50.000 dolarů (téměř 1,1 milionu Kč), uvedly odbory. Podle zdroje agentury Reuters by částka mohla být nižší.

Koncem února automobilka s odvoláním na rostoucí náklady na výrobu elektromobilů dočasně zastavila provoz v závodě ve státě Illinois, kde se vyrábí Jeep Cherokee. Toto opatření se dotklo přibližně 1350 zaměstnanců, kteří byli propuštěni na dobu neurčitou. Automobilka tehdy varovala, že provoz možná neobnoví. V dopise odborové organizace UAW se uvádí, že volná místa vzniklá odchodem hodinově placených pracovníků budou obsazena lidmi propuštěnými na dobu neurčitou.

Začátkem tohoto měsíce informovala automobilka General Motors (GM), že z ní po zaplacení odstupného odešlo přibližně 5000 zaměstnanců. To spolu se snížením pracovních míst o několik stovek podle generální ředitelky GM Mary Barraové „poskytlo přibližně jednu miliardu dolarů“ z plánovaného snížení nákladů o dvě miliardy USD.

Automobilka Ford Motor už dříve oznámila významné snížení počtu pracovních míst ve Španělsku, Německu a dalších částech Evropy. Loni v srpnu uvedla, že zruší celkem 3000 pracovních míst, většinou v Severní Americe a v Indii.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *