Světové akcie letos do konce května převážně rostly, nejvíce se dařilo technologickým společnostem. Německé a japonské indexy se dostaly na rekordní hodnoty. Naopak pokles zaznamenaly britské a čínské akcie. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.
„Prvních pět měsíců roku se na akciových trzích neslo ve znamení převážně býčí nálady, kterou ale postupně narušilo několik událostí. Krach několika bank, obavy z recese a napětí ohledně dluhového stropu v USA však investory neodradily. K jejich optimismu navíc přispěl nový fenomén, umělá inteligence,“ uvedl analytik Portu Marek Malina.
Akcie Googlu si za půl roku připsaly 39 procent, Microsoftu 38 procent, Amazonu 42 procent, Mety 110 procent a Nvidie dokonce 180 procent
Klíčový index S&P 500 vzrostl podle Maliny od začátku roku o deset procent. Jeho výkonnost však zcela zastínil technologický index Nasdaq Composite, který maže ztráty z roku 2022, v němž odepsal 33 procent. V letošním roce se jeho hodnota zvýšila o čtvrtinu. Daří se zejména akciím společností, které by mohly těžit z nástupu umělé inteligence. Akcie Googlu si za půl roku připsaly 39 procent, Microsoftu 38 procent, Amazonu 42 procent, Mety 110 procent a Nvidie dokonce 180 procent. Nedařilo se akciím bank a energetických společností kvůli nejistotě na bankovním trhu, respektive klesajícím cenám komodit.
Zahanbit se nenechaly ani evropské akcie. Panevropský index Euro Stoxx 50 letos zatím vzrostl o 12 procent a německý index DAX 40 dosáhl historického maxima. „Nižší ocenění akcií, pozitivní sentiment ze zvládnutí energetické krize a pravděpodobné vyhnutí se recesi v EU tlačí evropské akcie vzhůru. Naproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexem FTSE 100 se nadále potýká s problémy a za prvních pět měsíců roku odepsal 0,6 procenta,“ uvedl.
Japonský index Nikkei 225 vzrostl o pětinu a dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 33 let. Daří se mu díky slabšímu jenu, nízkému ocenění akcií vzhledem k úrokovým sazbám, reformám správy a řízení společností a také investicím Warrena Buffetta do japonských společností.
Situace v Číně je velmi odlišná. Index Hang Seng je na nejnižší úrovni od finanční krize v roce 2009 a v první polovině letošního roku ztratil 2,7 procenta své hodnoty. Investoři se od druhé největší ekonomiky odvracejí kvůli jejímu pomalému zotavování z pandemie, geopolitickému směřování a omezování vývozu západních technologií, upozornil Malina.
ČEZ je od začátku roku o 29,68 procent výše
Dařilo se i pražské burze, kde zisky poháněla výkonnost společnost ČEZ, a to navzdory v květnu obnoveným debatám o jejím zestátnění, což stáhlo její ocenění o více jak 100 miliard níže, doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Navzdory horšímu květnu jsou však akcie ČEZ od začátku roku o 29,68 procenta výše na 1002 Kč.
Na akciovém trhu je i řada poražených, připomněl Hájek. Například akcie americké společnosti Dish, která začíná doplácet na postupné snižování útrat za prémiové služby, ztratily od začátku roku 54,4 procenta a jde tak o nejztrátovější akcii indexu S&P 500. Výrazněji propadla také evropská automobilka Volkswagen, která ztrácí podíl na trhu s elektrickými automobily v Číně a doplácí na své cyklické zpomalení. Od začátku roku jsou její akcie o 25,43 procenta níže, podotkl.
Zdroj: ČTK