Švýcarská centrální banka dnes zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na minus 0,25 procenta z dosavadních minus 0,75 procenta.

Švýcarská centrální banka poprvé za 15 let zvýšila úrokové sazby

Švýcarská centrální banka dnes zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na minus 0,25 procenta z dosavadních minus 0,75 procenta. Reaguje tak na rostoucí inflační tlaky. Ke zvýšení sazby přikročila poprvé za 15 let, uvedla agentura Reuters.

„Cílem zpřísnění měnové politiky je zabránit většímu šíření inflace u zboží a služeb ve Švýcarsku,“ uvedla banka v dnešní zprávě. Dodala, že v dohledné době nelze vyloučit další zvyšování úroků. Upozornila také, že v případě potřeby je rovněž připravena k intervencím na devizovém trhu.

Inflace ve Švýcarsku

Meziroční míra inflace ve Švýcarsku se v květnu vyšplhala na 2,9 procenta, nejvýše za téměř 14 let. Podle centrální banky zatím pravděpodobně zůstane na zvýšené úrovni.

Ve středu v rámci boje proti inflaci znovu zpřísnila měnovou politiku americká centrální banka (Fed), která zvýšila svůj základní úrok o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta. To představuje nejvýraznější zvýšení za téměř 30 let.

Měnové politiky

Fed tak zpřísňování měnové politiky opět urychlil. V březnu základní úrok zvýšil o půl procentního bodu po březnovém zvýšení o čtvrt procentního bodu. Evropská centrální banka (ECB) minulý týden signalizovala, že zahájí zvyšování úrokových sazeb v červenci.

Meziroční míra inflace v eurozóně se v květnu vyšplhala na rekordních 8,1 procenta. Ve Švýcarsku pomáhá růst cen brzdit silný kurz švýcarského franku, který je považován za bezpeční útočiště v období nejistoty. Silnější domácí měna snižuje například ceny dovážených paliv a potravin.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *