Přestože se objevovaly spekulace, že plynovod spojující po dně Baltského moře Rusko s Německem se po desetidenní plánované údržbě nespustí, opak se stal pravdou. Nord Stream 1 opět začal dodávat plyn do Evropy.

Velké překvapení pro EU: Nord Stream 1 se rozběhl podle plánu a posílá plyn jako před odstávkou

Přestože se objevovaly spekulace, že plynovod spojující po dně Baltského moře Rusko s Německem se po desetidenní plánované údržbě nespustí, opak se stal pravdou. Nord Stream 1 opět začal dodávat plyn do Evropy.

Dobrá zpráva pro Evropskou unii

Objem, který do Evropské unie z Ruska proudí, odpovídá úrovni před odstávkou. Znamená to tedy, že prostřednictvím Nord Streamu 1 do Německa plyne asi 40 procent maximální kapacity plynovodu. Pro Evropskou unii je to relativně dobrá zpráva, jelikož získala možnost pokračovat v doplňování svých zásobníků.

„Vzhledem k tomu, že stále chybí asi 60 procent kapacity, navíc uprostřed politické nestability, není důvod se domnívat, že už se nic nemůže stát,“ varoval na Twitteru Klaus Müller, šéf německého síťového regulátora Bundesnetzagentur.

Plán Evropské komise

Evropská komise už dříve vyhlásila plán, podle kterého by se každá členská země Evropské unie měla snažit ušetřit alespoň 15 procent ze své spotřeby zemního plynu. Cíl se týká období od 1. srpna letošního roku do konce března 2023. Jde o jedno z opatření, kterým se Komise snaží posílit energetickou bezpečnost sedmadvacítky v krátkodobém horizontu.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *