Evropská komise dnes představí sadu doporučení a možných společných kroků, jimiž by země Evropské unie měly čelit očekávanému nedostatku ruského plynu.

EK představí strategii, jak má EU čelit nedostatku ruského plynu

Evropská komise dnes představí sadu doporučení a možných společných kroků, jimiž by země Evropské unie měly čelit očekávanému nedostatku ruského plynu. Komise očekává, že Moskva plně neobnoví přerušené dodávky plynovodem Nord Stream 1 a že se evropský blok bude muset před zimní sezonou vyrovnat s omezováním spotřeby.

Firmy, které sníží spotřebu plynu

Unijní exekutiva dlouhodobě prosazuje zejména společné nákupy z jiných zdrojů a úspory energie. Podle informací zveřejněných v médiích by v rámci dnešního plánu měla komise vyzvat členské státy, aby zavedly finanční pobídky pro firmy, které sníží spotřebu plynu. Země by v rámci úsporné strategie také mohly omezit vytápění obchodů či kanceláří, pokud by čelily výraznému nedostatku plynu.

Dobrovolné snížení spotřeby plynu

Zdroje agentury Bloomberg uvedly, že EU hodlá navrhnout dobrovolné snížení spotřeby plynu členskými státy o 15 procent od příštího měsíce. Pokud by se situace zhoršila a dobrovolné omezení spotřeby by bylo nedostatečné, přišla by podle zdrojů na řadu povinná opatření.

O dnešním plánu by příští týden měli diskutovat unijní ministři energetiky. Český ministr průmyslu Jozef Síkela, který jejich jednání za předsednickou zemi povede, by chtěl získat jasnou představu o tom, jak státy vyřeší otázku solidarity v případě výrazného nedostatku plynu.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *