investice, do čeho investovat, akcie

Více než polovina českých investorů minulý rok prodělala, nejvíce na podílových fondech, akciích a kryptoměnách

Na svých investicích loni prodělalo 55 procent českých investorů. Nejčastěji ztratili mezi 10 a 20 procenty, a to především na investicích do volatilních aktiv, jako jsou podílové fondy, akcie a kryptoměny. Právě tyto nástroje také nejvíce lidí přestalo využívat, investice do fondů i do kryptoměn opustilo shodně 6 procent investorů. Vyplývá to z průzkumu české investiční platformy Bondster. Celkově ztratilo důvěru v některé investiční nástroje 8 z 10 investorů. Roste naopak zájem o nové způsoby investování, například prostřednictvím fintechových platforem.

Zisk si za minulý rok připsala jenom pětina českých investorů. Ukazuje to průzkum, který provedla fintechová platforma Bondster mezi 1 050 českými investory. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Výnos přes 10 procent mělo pouze necelých 6 procent investorů.

Řada oblíbených investičních nástrojů přináší nižší výnosy než obvykle, loni mnoho z nich dokonce přímo prodělávalo. Formy investování méně navázané na finanční trhy byly naopak zasaženy méně. Příkladem jsou P2P/P2B investice. Ty na platformě Bondster přinesly za rok 2022 výnos 12,8 procenta,“ komentuje Pavel Klema, CEO platformy Bondster, která zprostředkovává investice do úvěrů, tedy tzv. P2P a P2B investice.

bilance investic českých investorů, graf, koláčový graf, investice

Ztráta důvěry v podílové fondy

Nejvíce investorů prodělalo na podílových fondech (31 %), akciích (21 %) a investování do kryptoměn (19 %). Češi v ně proto ztrácejí důvěru. Největší pokles zaznamenaly kryptoměny, které kromě ztráty hodnoty poškodily i skandály a krachy kryptoměnových burz. Méně jim věří 4 z 10 českých investorů, důvěru v podílové fondy a akcie ztratila shodně pětina investorů. U dluhopisů je pokles kolem 16 procent a u investic do cizích měn o 15 procent.

Ztráta hodnoty s sebou logicky nese ztrátu důvěry. Čeští investoři jsou tradičně velmi konzervativní a znepokojují je i drobné výkyvy hodnoty držených aktiv. Pokud tedy za loňský rok například na akciových fondech prodělali přes deset procent, velmi často je opustili. Jestliže ale chtějí svoje peníze ochránit před inflací, nemohou je nechat ležet ladem a hledají nové investiční příležitosti. Velmi často proto volí investice prostřednictvím fintechových platforem,“ vysvětluje Klema. 

na kterých nástrojích prodělali investoři, podílové fondy, kryptony, akcie, graf, sloupcový graf

Vhodná doba pro investiční P2P/P2B platformy

Fintechové platformy začalo nově využívat 7 procent investorů, zejména mladých lidí ve věku 18 až 26 let. Výhodné mohou být v současné ekonomické situaci zvláště ty, prostřednictvím kterých je možné investovat do nástrojů nezávislých na finančních trzích. Příkladem jsou P2P (peer-to-peer) a P2B (peer-to-business), tedy investice do úvěrů. Na ty nemají vliv propady na akciových trzích a díky zajištění úvěrů například nemovitostí nebo automobilem spojují vysoký výnos s rozumnou mírou rizika.

V současné době jsou P2P a P2B investice ojedinělým nástrojem, který dokáže nabídnout až dvouciferné roční zúročení a zároveň kvalitní zajištění rizik. Investorům přináší každý měsíc pevný výnos ze splátek úvěru, který nezávisí na finančních trzích. Jsou tedy vhodnou volbou pro investory, kteří si nejsou jistí vývojem na světových burzách nebo chtějí diverzifikovat svoje portfolio,“ uzavírá Klema.

Průzkum české společnosti Bondster probíhal na přelomu března a dubna na vzorku 1 050 respondentů, kteří v současnosti využívají investice. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

One comment

Comments are closed.