Nezaměstnanost

Žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA nejníže od loňského března

Oživení na americkém trhu práce opět nabírá na rychlosti. Zatímco v předchozích týdnech data o počtech žádostí o dávky v nezaměstnanosti zklamal očekávání trhů, tentokrát se dostavilo pozitivní překvapení.

Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti ve Spojených státech dosáhl v týdnu končícím 22. května 406 tisíc. To je o 38 tisíc méně než o týden dříve. Zároveň se jedná o nejnižší počet od poloviny loňského března a větší pokles, než jaký očekávali analytici. Úřady ve Spojených státech zaznamenaly pokles počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti už čtvrtý týden v řadě.

Stále jde však přibližně o dvojnásobné hodnoty, než na které byly USA zvyklé před propuknutí pandemie. Loni v první polovině března žádalo o dávky v nezaměstnanosti mezi 200 a 250 tisíci osob týdně. Začátkem dubna pak tento údaj v jednom týdnu vylétl na více než šest milionů, což znamenalo nejvyšší hodnotu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století.

Podle expertů jsou aktuální údaje o počtu žádostí v nezaměstnanosti jasným potvrzením, že hospodářské oživení USA pokračuje a že fungují dříve přijaté fiskální stimulační balíčky, ale i mimořádně uvolněná monetární politika Federálního rezervního systému. Nezaměstnaných však stále zůstává okolo deseti milionů lidí, přestože si řada firem stěžuje na nedostatek pracovníků.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.