O obchodování

Každý, kdo někdy viděl film s tématikou finančních trhů, s obchodníkem na finančních trzích setkal jako s velkým filmovým hrdinou. Oblek šitý na míru napomádované vlasy, každé ráno z parádního terasového bytu nebo superluxusního sídla limuzínou do kanceláře na Wall Street, kde do noci nekompromisně válcuje finanční dravce, aby pak svůj úspěch zapil v luxusním baru superdrahými drinky. Do kina atraktivní, ale realita je jiná.

Historie obchodování není tak dlouhá, jak byste možná očekávali. Sahá do 14. století v Belgických Bruggách, kde rodina „Van den Buerse“ ve svých hostincích věnovala zprostředkování bezpečného útočiště pro obchodníky z celé Evropy, kteří zde přespávali a uskutečňovali obchodní transakce. Jelikož byl charakteristickým znakem obchodníka v té době měšec, latinsky „bursa“, začalo se okolí hostinců říkat „burza“. A stejný název (beurs – burza) nesla instituce zřízená v roce 1531 v Antverpách, na níž se historicky prvně začali obchodovat cenné papíry – podíly na obchodních transakcích, směnky, mince nebo emise cenných papírů.

Vývoj obchodování byl ovlivněn mnoha historickými momenty, od parní revoluce po vynález telefonu, ale v podstatě se nezměnil. Koupit, prodat, vydělat – to platí stále. Díky současné digitální revoluci a nástupu online komunikace již dnes obchodování není o call centrech plných přemotivovaných makléřů, jejichž jediným cílem je za každou cenu „prodat“, jak je známe z hollywoodských trháků. Práci makléřů pomalu ale jistě vytlačují brokerské aplikace. Obchodování se tak stává doplňkem správy osobních financí, který může svému konkrétnímu životního stylu přizpůsobit téměř kdokoliv. Záleží jen na tom, jaký finanční nástroj si zvolí, kolik času a peněz je ochoten do obchodování vložit a jakou míru rizika je ochoten nést.

V začátcích máte v zásadě dvě možnosti – spojit svou poptávku po obchodování se službami licencovaného makléře, nebo se do víru dění vrhnout prostřednictvím brokerské aplikace, v níž můžete online (do několika vteřin) zadávat příkazy k obchodním transakcím na rozmanité světové trhy. Záleží na vás, jak se rozhodnete. Mějte na paměti, že zkušenosti z obchodování jsou velmi důležité a obchody jsou často hry s nulovým součtem – jeden vyhraje, jeden prohraje. Slavný obchodník André Kostolany řekl: „Úspěchy na burze musí být vykoupeny ztrátami.“ A to platí pořád.

Když už se rozhodnete obchodovat, měli byste se také rozhodnout, jaký finanční instrument zvolíte. Vyjma základních instrumentů (jako akcie, dluhopisy nebo komodity) nabízí trhy nepřeberné množství finančních derivátů (futures, opce, swapy..), podílové investování (podílové fondy, akciové fondy obchodované na burze) nebo certifikáty s nejrůznějšími přívlastky (finanční páky, návaznost na podkladová aktiva, předčasná výplata výnosu, garantovaný výnos a riziko, atd.). Volit je nutné takové nástroje, které jsou vám blízké (dokážete systematicky vyhodnocovat informace) a které zároveň respektují základní pravidlo obchodování – nesázet vše na jednu kartu (diverzifikace portfolia).

Obchodování je aktivita, jejíž záměr je zřejmý – vydělat, zhodnotit, rozmnožit. Tento cíl mají všichni, tedy i ti, kteří budou na trhu stát proti vám. Správný obchodník se snaží řídit míru rizika na pro něj udržitelné úrovni třeba tím, že v rámci svého portfolia investuje do různých finančních nástrojů. Klidně můžete vložit část prostředků do podílového fondu, za část nakoupit komoditu (pomerančový koncentrát) a zbylou část používat pro rychlé obchodování s využitím pákových efektů.

Důležité je hlavně to, abyste neustále sledovali aktuální dění a byli připraveni reagovat, pokud se věci začnou vymykat vašemu očekávání. Protřelí obchodníci často zmiňují, že „malá ztráta je lepší než velká ztráta“, nebo že „umění včas prodat ztrátový finanční nástroj dělá talentované obchodníky bohatými.“

One comment

Comments are closed.