do čeho investovat, business, akcie, muž, tabule, graf

[TOP 10] Do čeho investovat v roce 2024

S blížícím se rokem 2024 se investoři ve světě financí zaměřují na nové a perspektivní příležitosti. Rok 2023 přinesl několik zvratů a výzev na globálních trzích, což posiluje touhu najít stabilní a výnosné investiční možnosti v nadcházejícím roce. S ohledem na ekonomické trendy, technologické inovace a proměnlivé podmínky trhů se očekává, že rok 2024 přinese nové oblasti do čeho investovat.

V tomto článku vám představíme top 10 možností investování. Od tradičních aktiv po nové příležitosti, které nabízejí slibný výhled pro rok 2024. Pojďme prozkoumat nejlepší investiční možnosti pro rok 2024 a společně objevit, které aktivity a sektory by mohly generovat atraktivní výnosy a dlouhodobý růst.

Do čeho investovat – Obsah článku

Podílové fondy

Podílové fondy jsou kolektivní investiční nástroje, které poskytují peníze od různých investorů a investují do širokého spektra aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity a další. 

Zajímavostí o podílových fondech je, že mají profesionálního správce, který aktivně řídí portfolio podle cílů a strategií fondu. Tento správce se snaží dosáhnout co nejlepšího výkonu v souladu s investičními strategiemi a tolerančním rizikem určeným pro daný fond.

do čeho investovat, podílový fond, muž, počítač, akcie

Do kterého z řady fondů se vyplatí investovat? 
Leuthold a je považován za „flexibilní fond“. Investuje do akcií a jiných majetkových cenných papírů a má také část s pevným výnosem investovanou do dluhopisů a dluhových cenných papírů. LCORX používá indexy S&P 500 a Lipper Flexible Portfolio Funds Indexs jako benchmarky. Manažeři LCORX jsou dobře zkušení a ostřílení správci fondů. Mezi největší podíly patří MicrosoftMSFT -2,3 %, Apple, LAM Research, Meta Platforms a Applied MaterialsAMAT +3 %.

Fondy obchodované na burze (ETF)

Fondy obchodované na burze (ETF) jsou investiční nástroje, které spojují vlastnosti akcií s diversifikačními podílovými fondy. Fungují obdobně jako koupě balíčku s mnoha druhy bonbónů najednou. Jsou skvělým způsobem, jak si udělat portfólio z více věcí najednou, aniž by člověk musel kupovat všechno zvlášť. 

Vanguard Growth zahrnuje 221 akcií z různých odvětví, ačkoli zhruba polovina akcií pochází z technologického sektoru. Je navržen tak, aby porazil trh a obsahuje akcie s potenciálem nadprůměrného růstu. Oproti tomu iShares Core sleduje index S&P 500, který zahrnuje 500 největších veřejně obchodovaných společností v USA, poskytuje expozici na široké škále průmyslových odvětví a má nízký poměr nákladů. Oba tyto fondy jsou odborníky predikovány jako vhodnou příležitostí pro zhodnocení vašich investic.

Mohlo by Vás zajímat: [TOP 10] Nejrychlejší způsoby, jak vydělat peníze

Kybernetická bezpečnost

S rostoucí důležitostí ochrany osobních údajů a bezpečnosti zůstává kybernetická bezpečnost jedním z nejstabilnějších trendů, kterým mohou investoři v roce 2024 věřit. Každá firma, ať už má pouze webové stránky či rozsáhlejší online aktivity, je stále více závislá na kybernetické ochraně, kterou často zajišťují externí poskytovatelé.

Společnost CrowdStrike Holdings patří mezi lídry v oblasti kybernetické bezpečnosti a je známá především díky své inovativní cloudové bezpečnostní platformě nazývané Falcon. Byla založena v roce 2011 a velmi rychle se etablovala jako klíčový hráč v odvětví ochrany před kybernetickými hrozbami.

Dalším velkým hráčem je globální společnost Okta specializující se na správu identit a přístupů. Hlavním cílem Okty je poskytovat firmám nástroje a služby, které zlepšují bezpečnost a uživatelskou zkušenost prostřednictvím ověřování identity a správy přístupu k různým aplikacím a datům.

Editace genů

Editace genů je rychle rostoucí obor s potenciálem způsobit revoluci ve zdravotnictví. 

O co se jedná? Editace genů je proces umělé modifikace genetického materiálu (DNA) v organismech. Tato technika umožňuje vědcům přesně měnit, odstraňovat nebo doplňovat určité úseky DNA v genomu organismu. Má široký záběr aplikace v léčbě genetických chorob, studiu funkcí, vývoji nových terapií či v modifikaci genových vlastností organismů.

editace genů, do čeho investovat, laboratoř, investice, příležitost

Lídrem ve vývoji léčiv na bázi transformativních genů pomocí své vlastní platformy pro úpravu genů CRISPR/Cas9 je společnost CRISPR Therapeutics AG. CRISPR-Cas9 umí přesně řezat, upravovat a přepisovat geny v genomu. Tento proces má potenciál změnit určité vlastnosti organismů na genetické úrovni a otevírá nové možnosti v oblasti biologie, medicíny a výzkumu.

Společnost Beam Therapeutics je známá vývojem přesných genetických léků prostřednictvím editace základů. Editace genů má slibnou budoucnost a to nejen ve vývoji léčit, ale i v léčbě mnoha chorob a typů rakovin. 

Finanční technologie

Nezastavitelným trendem jsou finanční technologie, které můžete znát i jako “fintech”. Jedná se o využití softwaru nebo technologií k usnadnění bankovních a úvěrových služeb.

Očekává se, že celosvětové příjmy z fintech do roku 2030 vzrostou o více než 500 % na 1,5 bilionu dolarů. V pozici lídra v oblasti fintech se v současné době nachází společnost PayPal. I při nadprůměrné míře inflace, která zatěžuje kupní sílu zaměstnanců s nižšími příjmy, nezaznamenala společnost PayPal pokles v objemu plateb. Platformy společnosti vydělávají na transakčních poplatcích. Jinak řečeno čím více transakcí, tím hrubý zisk společnosti.

Investiční produkty

Česká republika v roce 2024 zavádí nový dlouhodobý investiční produkt, který investorům umožní investovat do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů s daňovým zvýhodněním. Země podepsala řadu bilaterálních smluv o zamezení dvojímu zdanění dividend, úroků a licenčních poplatků s mnoha zeměmi, včetně všech zemí EU, Spojených států, Japonska, Austrálie a Kanady.

Očekává se, že Česká národní banka (ČNB) zahájí cyklus uvolňování v březnu 2024 a sníží svou základní sazbu ze 7,00 % na sazbu na konci roku 2024 ve výši 5,00 %.

Doporučujeme si přečíst: [TOP 10] Nejrychlejší způsoby, jak vydělat peníze

Podílové fondy zaměřené na dividendy

Podílové fondy zaměřené na dividendy jsou investiční fondy, které se specializují na investice do akcií společností, které v pravidelných intervalech vyplácejí dividendy svým akcionářům. Cílem těchto fondů je získat pravidelný příjem z dividendových výplat, které jsou často považovány za jednu ze základních forem výnosu z investic do akcií. Tyto fondy nabízejí kombinaci zhodnocení kapitálu a příjmu, díky čemuž jsou atraktivní možností pro investory, kteří hledají stabilní výnosy.

Stabilní tok příjmů bez ohledu na aktuální stav trhu nabízí Fidelity Dividend Growth Fund. Investuje především do kmenových akcií amerických společností, ale může investovat i do zahraničních cenných papírů. Mezi největší podíly fondu patří společnosti jako Microsoft (5,5 %), Apple (4,9 %) a Amazon.com (3,5 %). Je však důležité si uvědomit, že ani dividendové fondy nejsou imunní vůči rizikům trhu, a mohou být ovlivněny jak výkonností jednotlivých společností, tak i širším ekonomickým a tržním prostředím.

Nemovitosti

V otázce do čeho investovat jsou vždy oblíbenou možností investorů nemovitosti. Před výběrem investice do nemovitosti je však klíčové pečlivě zvážit své investiční cíle a toleranci rizika. 

Nemovitostní investice mohou poskytnout pasivní příjem z nájemného, který často funguje jako stabilní zdroj příjmu, a to díky dlouhodobé poptávce po bydlení či komerčních prostorách. Kromě pravidelného příjmu mají nemovitosti potenciál růstu hodnoty v čase, což může přinést kapitálový zisk prostřednictvím prodeje nemovitosti za vyšší cenu, než byla cena pořizovací.

do čeho investovat, nemovitost, dohoda, investice, 2024

Čtěte také do čeho investovat: Investice do akcií – jak na to, na co si dát pozor a vyplatí se?

Umělá inteligence

Jak AI neustále roste a více se integruje do různých průmyslových odvětví, tak při otázce do čeho investovat vyplývá jednoznačná odpověď. investice do akcií zaměřených na AI jsou dobrým strategickým krokem.

Společnosti jako Alphabet, která plánuje spustit Gemini v roce 2024, mohou být považovány za investiční příležitosti. Vývoj technologických indexových burz, příkladem je S&P 500 EWI, může být další investiční příležitost v oblasti AI a technologií. Tyto burzy nabízejí diverzifikaci a exponenciální růst, což je atraktivní pro investory, kteří chtějí investovat do širší oblasti technologií.

Obnovitelná energie a čisté technologie

Investice do obnovitelné energie a čistých technologií jsou v současnosti velmi atraktivní. Globální trend směřuje ke snižování emisí a přechodu na udržitelné zdroje energie. 

Investice do solární energie jsou jednou z nejrychleji rostoucích oblastí v odvětví obnovitelné energie. Solární parky představují atraktivní příležitost díky svému potenciálu generovat čistou energii. Další oblasti jsou investicemi do větrné energie, která má rovněž velký potenciál růstu a snižování emisí skleníkových plynů.

Investice do inovativních technologií, jako jsou baterie s vysokou kapacitou, vodíkové technologie a energetické úložiště, představují další zajímavou investiční příležitost v oblasti čisté energie. Mezi konkrétní akciové společnosti v oblasti obnovitelné energie patří například Dominion Energy, Krel Central a.s. nebo společnost Fidelity®.