Ceny ropy kvůli Venezuele a zásobám v USA pokračují v růstu

Londýn 31. ledna (ČTK) – Ceny ropy dnes pokračují v růstu kvůli obavám o dodávky po sankcích, které vůči venezuelskému ropnému sektoru oznámily Spojené státy, a zprávě o stavu zásob v USA. Zisky si ropa připíše i za celý měsíc. Investoři však stále zůstávají nervózní kvůli obavám o výsledky obchodního jednání mezi USA a Čínou, která byla obnovena ve středu.

Kolem 18:00 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 0,8 procenta na 62,17 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,9 procenta na 55,26 dolaru za barel. Za celý měsíc cena ropy Brent stoupla o zhruba 15 procent a WTI o 20 procent.

Leden je prvním měsícem, kdy vstoupila v platnost dohoda o těžbě skupiny nazývané Opec+, která zahrnuje členské země Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední těžaře, včetně Ruska. Tyto země se dohodly, že sníží od 1. ledna dodávky na trhy kvůli obavám z globálního převisu dodávek nad poptávkou. Obavy z přebytku ropy na trzích způsobily ke konci loňského roku propad cen.

Středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily výrazně méně, než čekali analytici. Způsobil to pokles dovozu. Zásoby pohonných hmot pak proti očekávání klesly z rekordního maxima, protože rafinerie snížily produkci.

Ceny ropy od pondělí podporuje zavedení vývozních sankcí vůči Venezuele ze strany Spojených států. Sankce omezují transakce mezi americkými společnostmi a venezuelskou státní ropnou firmou PDVSA. Venezuelská firma by kvůli tomu měla přijít o příjmy z vývozu zhruba 500.000 barelů ropy denně do USA, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 62,17 61,65
New York – NYMEX WTI březen 55,26 54,23

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *