Opozice: Venezuelská vláda obchází přes Evropu americké sankce

New York 24. září (ČTK) – Venezuelská opozice potřebuje ke svržení režimu Nicoláse Madura větší podporu od evropských států. Na okraj Valného shromáždění OSN to dnes agentuře Reuters řekl vyslanec opozice v USA Carlos Vecchio. Venezuelskou vládu obvinil z toho, že skrze evropské finanční trhy obchází sankce uvalené Spojenými státy. Americký prezident Donald Trump dnes po oznámení nových sankcí na společnosti převážející venezuelskou ropu prohlásil, že USA situaci ve Venezuele bedlivě sledují.

„Celý svět by měl odsoudit Madura, ale Evropa v první řadě,“ prohlásil Vecchio, který se má dnes setkat se zvláštním poradcem EU pro Venezuelu Enriquem Iglesiasem. Mluvit s ním má o zavedení sankcí proti činitelům Madurova režimu, kteří mají majetek v Evropě.

Americké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo uvalení nových sankcí na čtyři přepravní společnosti, které podle USA porušují předchozí sankce týkající se dovozu venezuelské ropy na Kubu. „Venezuelané, kteří jste chyceni v této noční můře, vězte, že celá Amerika stojí za vámi,“ prohlásil při dnešním vystoupení na Valném shromáždění americký prezident.

Venezuelská opozice, jejíž šéf Juan Guaidó se v lednu s odvoláním na venezuelskou ústavu prohlásil prozatímním prezidentem, se snaží v New Yorku vyjednat zesílení mezinárodního tlaku na Madurův režim.

Státy Rijského paktu, což je dohoda o kolektivní obraně zemí na obou amerických kontinentech, se v noci na dnešek dohodly, že uvalí sankce na některé ze členů Madurova kabinetu. Členové paktu odmítli možnost svržení jeho režimu ozbrojenou intervencí.

V pondělí se rovněž sešli členové takzvané limské skupiny, regionálního bloku iniciovaného Peru, který zahrnuje země Latinské Ameriky, Karibiku a Kanadu a snaží se ve Venezuele prosadit demokratické reformy. Také tato skupina se dohodla na použití ekonomických sankcí proti venezuelské vládě a odmítnutí možnosti přímého vojenského zásahu.

Trump se má spolu se svým ministrem zahraničí ve středu zúčastnit zvláštní schůzky, která bude věnována čistě situaci ve Venezuele. Guaidóovi stoupenci si od jejich účasti slibují další zvýšení tlaku na Madurův režim.

Guaidóa uznává jako právoplatnou hlavu státu asi padesátka zemí včetně USA. Volby z roku 2018, ve kterých byl Maduro znovuzvolen prezidentem, považují stejně jako opozice za nelegitimní.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *