Turecko spustí obří vodní elektrárnu na řece Tigris

Už příští týden by mělo Turecko zahájit provoz velké vodní elektrárny zabudované v přehradě Ilisu na řece Tigris na jihovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan spuštění elektrárny oznámil po pondělním jednání s tureckou vládou. „Spustíme na přehradě Ilius šest vodních turbín. Půjde o jeden z největších projektů tohoto typu v naší zemi. Start nastane 19. května,“ uvedl Erdogan ve svém projevu.

Výstavba přehrady na řece Tigris byla tureckým kabinetem schválena už v roce 1997 a má vyrábět elektřinu pro celý okolní region. Kvůli projektu muselo své domovy opustit na 80 tisíc obyvatel z téměř dvou stovek vesnic. Budování přehrady je tak rozsáhlé, že projekt dokonce vzbudil obavy v sousedním Iráku z možných dopadů na zásobování vodou pobřežní oblasti na dolním toku Tigridu.

Po mnoha letech, která provázela odkládání stavby, se přehrada začala napouštět loni v červenci. Proti přehradě protestují aktivisté, kteří upozorňují na environmentální dopady vodního díla. Přehrada Ilisu má instalovaný výkon 1200 megawattů, což z ní činí čtvrtou největší vodní elektrárnu v zemi.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *