CRIF: Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 146 mld. na 2,49 bilionu

Celkový dluh obyvatel ČR evidovaný ke konci prvního čtvrtletí činil 2,49 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 146,4 miliardy. Celkový objem nespláceného dluhu dosahoval 30,9 miliardy Kč, a meziročně se naopak o 1,6 miliardy snížil. Počet lidí, kteří nezvládali splácet své úvěry, byl nejnižší za šest let. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

„Současná koronavirová krize se úvěrového trhu v prvním čtvrtletí ještě příliš nedotkla, jelikož nouzový stav byl vyhlášen až v polovině března. Při zhoršující se ekonomické situaci je však velmi pravděpodobné, že se počet nesplácejících lidí a objem nespláceného dluhu po skončení odkladů splátek nepříznivě změní,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Všem lidem, kteří si o odklad splátek požádali, zároveň doporučuje hlídat si konec tohoto odkladu, ideálně i pomocí automatického upozornění na případnou nezaplacenou splátku. Po konci zákonného moratoria lze podle něj očekávat jak zvýšení klasické delikvence ve splácení úvěrů, tak právě vysoký počet zapomenutých splátek.

Nesplácený dluh se však proti čtvrtému čtvrtletí 2019 mírně zvýšil, konkrétně o 110 milionů korun. Důvodem byl rostoucí objem nespláceného dluhu na spotřebu (tedy dluhu ze spotřebitelských úvěrů, kreditních karet apod.). Dosahoval 22,6 miliardy korun, meziročně tak klesl o 143 milionů. Proti konci roku 2019 se však zvýšil o 330 milionů korun.

Objem dluhu na spotřebu, který nebyl řádně splácený, se mezičtvrtletně zvýšil podruhé v řadě. Registry jako nesplácený evidují takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné měsíční splátky úvěru nebo který byl zesplatněn. „To znamená, že jsme se k obratu v pozitivním trendu blížili už nějakou dobu. Je přitom pravděpodobné, že zlom bude vzhledem k očekávanému poklesu ekonomiky výrazně hlubší, ale změny se patrně rozloží do delšího časového období,“ upozornila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu klesl o 33.650 na 199.521, tedy o 14,4 procenta. Počet lidí nesplácejících úvěry na bydlení klesl o 4232 na 15.759 (o 21,2 procenta), což je v obou případech nebývale málo.

Počet lidí, kteří měli u členů registrů nějakou formu úvěru, se meziročně mírně snížil. Počet klientů s úvěry na bydlení klesl o 8423 na 1,11 milionu. Počet klientů s úvěrem na spotřebu klesl o 23.664 na 2,41 milionu. Půl milionu lidí mělo jak úvěr na bydlení, tak úvěr na spotřebu. Celkový počet lidí s úvěrem tak dosahoval 3,01 milionu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *