USD

Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu

Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se výhledu ekonomiky na více než 14letém minimu. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V listopadu byl počet bankrotů nejnižší od ledna 2006, návrh na povolení oddlužení podalo 34.440 subjektů. Ubylo především nefiremních žádostí.

Historicky nízké insolvenční návrhy odrážejí celkovou nejistotu ohledně našeho hospodářského oživení,“ řekla generální ředitelka pro firemní restrukturalizace Epiqu Deirdre O’Connorová.Konkurz je legálním nástrojem restrukturalizace, ale v tomto neznámém finančním prostředí je přínos hledání ochrany před bankrotem nejasný pro jednotlivce, rodiny i velké společnosti,dodala.

Meziročně se ale minulý měsíc zvýšil počet ohlášených firemních bankrotů. Podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech zažádalo o restrukturalizaci dluhů 654 firem, což je o 40 procent více než loni v listopadu, poznamenala agentura Reuters.

Domácnosti pomohla uchránit před bankroty vládní opatření jako moratorium na vystěhování a prodloužení podpory v nezaměstnanosti. Ta mají ale vypršet s koncem letošního roku. Zákonodárci ve Washingtonu se ale v posledních dnech vrátili k jednání o dalším souboru vládních opatření na pomoc s dopady pandemie.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu v ročním přepočtu o rekordních 33,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí vykázala kvůli dopadům pandemie naopak rekordní propad o 31,4 procenta. To byl nejhorší výsledek minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

Ekonomové výrazně zhoršili výhled vývoje americké ekonomiky na začátek příštího roku. Například investiční banka Goldman Sachs předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí poroste ročním tempem kolem jednoho procenta, zatímco donedávna tato banka čekala růst tempem 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *