covid, globální hodnotové řetězce, pandemie

Bloomberg: Vir stáhl v USA do ztráty rekordní počet velkých firem

Negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19 stáhly do ztráty rekordní počet velkých amerických firem. Z 345 podniků s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů (580 miliard Kč) jich 43 vykázalo kumulativní ztrátu za posledních 12 měsíců, pro které zveřejnily výsledky. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Počet velkých ztrátových podniků je tak výrazně vyšší než v roce 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Tehdy vykazovaly kumulativní 12měsíční ztrátu pouze čtyři podniky s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů. Bloomberg nicméně upozorňuje, že celkový počet podniků s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů byl tehdy mnohem nižší, nad touto hranicí se nacházelo pouze 73 firem.

Nynější počet velkých ztrátových podniků podle agentury neodráží pouze současné obtížné podnikatelské podmínky, ale také skutečnost, že mezi firmy s vysokou tržní hodnotou se v poslední době dokázaly probojovat také některé novější podniky, kterým se ještě nedaří stabilně dosahovat zisků. Akcie některých z nich v poslední době těžily ze zaměření na produkty, po kterých se poptávka v době pandemie zvyšuje.

„Vliv pandemie pociťují všichni, dopad však není symetrický,“ uvedl analytik David Joy ze společnosti Ameriprise Financial. „Někteří mají skutečně potíže, zároveň však dochází k mimořádným nárůstům poptávky u některých nových jmen,“ dodal.

Největší ze současného seznamu podniků s kumulativní 12měsíční ztrátou je mediální a filmová společnost Walt Disney. Ta za posledních 12 měsíců vykázala ztrátu 1,1 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve vydělala přes 12,3 miliardy dolarů, píše Bloomberg. Druhou největší firmou na seznamu je ropný a plynárenský gigant Chevron, za kterým následuje farmaceutická společnost Bristol-Myers Squibb.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *