piggy bank, úspory, peníze, banka

Bance UBS hrozí ve Francii kvůli daním pokuta tři miliardy eur

Největší švýcarské bance UBS hrozí ve Francii pokuta nejméně tři miliardy eur (téměř 79 miliard Kč). Prokuratura ji viní z toho, že pomáhala bohatým lidem vyhýbat se placení daní, uvedla dnes agentura Reuters. Jde o případ, ve kterém se UBS odvolala proti verdiktu z roku 2019.

Prokurátoři budou požadovat pokutu nejméně dvě miliardy eur za to, že banka podle nich pomáhala vybraným klientům převádět nepřiznaný majetek do zahraničí. Podle pařížského soudu, který má případ na starosti, šlo hlavně o daňové ráje.

Kromě toho se francouzský stát snaží vymoci také miliardu eur na škodách, které mu jednáním banky vznikly. V součtu jde tedy minimálně o tři miliardy eur, což by bylo méně než rekordních 4,5 miliardy eur, které jako pokutu banka původně dostala.

Francouzský soud v roce 2019 rozhodl, že UBS umožňovala klientům legalizovat peníze pocházející z daňových úniků. Vyměřil proto bance v trestněprávním řízení pokutu 3,7 miliardy eur, dalších 800 milionů eur pak měla banka uhradit jako škodu v občanskoprávních řízeních.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *