student

9 z 10 studentů si při škole vydělává. Většina na koníčky, studentky pak přiznávají, že by bez brigády nevyšly

Více než 90 % studentů si při škole vydělává, každý druhý nyní se začátkem školního a akademického roku hledá práci či brigádu. Peníze od rodičů dostává 43 % studentů, nejčastěji do 5 000 Kč. 4 z 10 studentů říkají, že nejsou ochotní pracovat za méně než 200 Kč na hodinu. Zatímco studenti si nejčastěji přivydělávají na volný čas, studentky by bez práce nebo brigády nevyšly.

Nejvíce studentů si vydělává za barem či jako prodavači. Vyplývá to z průzkumu Instant Research společnosti Decathlon, která v Čechách zaměstnává 514 studentů.

Studenti si hledají práci, která je bude bavit

Studenti si přivydělávají nejčastěji na brigádách, nějakou má 7 z 10 dotázaných. Zatímco mezi muži převládají příležitostné přivýdělky, téměř polovina studentek má brigádu pravidelnou. Přes 11 % studentů dokonce zvládá během školy pracovat na hlavní pracovní poměr. Nejčastěji si práci vybírají podle platu, důležitá je pro ně ale i časová flexibilita a blízkost škole či domovu.
„Čtyřicet procent studentů si zaměstnání nebo brigádu vybírá i podle atmosféry a kolektivu či toho, zda je bude práce bavit. Chtějí tedy dělat něco, k čemu mají blízko či čemu se věnují i ve svém volném čase,“ komentuje Jakub Major, Recruitment Leader společnosti Decathlon, která dlouhodobě hledá zaměstnance především mezi aktivními sportovci. Všechny přitom zaměstnává na hlavní pracovní poměr zkrácený na daný počet hodin. Studenti mají díky tomu nárok třeba na dovolenou nebo nemocenskou.

Finanční krize dopadá i na studenty, budou potřebovat o 10 % víc peněz

Studenti si na měsíc vystačí v průměru s 8 566 Kč měsíčně, do deseti tisíc stačí 7 z 10 respondentů. A
to i kvůli tomu, že řada z nich bydlí stále u rodičů a neplatí tak nájem. Přesto však přes 85 % z nich
očekává, že budou kvůli inflaci a rostoucím cenám energií potřebovat více peněz než před rokem.
Dvě třetiny studentů si myslí, že jim měsíční náklady vzrostou nejméně o desetinu.

I proto studenti očekávají za svoji práci čím dál vyšší ohodnocení. V průměru požadují nejméně 177
Kč na hodinu, přičemž studenti mají nároky o 12 korun vyšší než studentky. Pokud by za takovou
částku pracovali 160 hodin měsíčně, přiblížili by se hrubé mediánové mzdě, která je v ČR aktuálně 31
923 Kč.

„Pro studenty je při výběru práce kromě platu důležitý také osobní a kariérní rozvoj. Vnímají totiž brigády jako možnost získat zkušenosti, které se jim budou hodit v dalším životě. Atraktivní jsou pro ně proto i brigády u zaměstnavatelů, kteří umožňují po ukončení studií přejít na hlavní pracovní poměr. U nás je to dokonce ještě jednodušší, protože si zkrátka jen stávající HPP rozšíří na plný úvazek. Ročně to tak v Decathlonu udělá 120 zaměstnanců,“ dodává Daniela Králíčková ze společnosti Decathlon.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.